Hatemi uyardı: Sıkı yönetim geliyor

Hatemi uyardı: Sıkı yönetim geliyor.46355
  • Giriş : 21.06.2009 / 22:42:00

İran Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi uyardı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, ülkenin sıkıyönetime doğru gittiği uyarısında bulundu.

Hatemi, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi'nin internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, "Ordu ve güvenlik güçlerinin her geçen gün ülkeye daha hakim hale gelmesinden endişeliyim" dedi.

12 Haziran seçimleri öncesinde Musavi'nin adaylığını ilan etmesiyle, Cumhurbaşkanlığı yarışından Musavi lehine çekilen ve seçim kampanyalarında danışmanlığını yapan Hatemi, hükümeti, seçim yolsuzluklarını protesto eden göstericileri aşağılamakla suçladı. Hatemi, hükümetin göstericileri dış bağlantılı olarak nitelemesine de tepki gösterdi.

Hatemi, insanları yasal olarak gösteri yapmaktan men etmenin, çok daha tehlikeli tedbirlerin alınmasına yol açabileceğini belirterek, sıkı yönetim uyarısında bulundu.

Eski yardımcısı Muhammed Ali Abtahi dahil eski siyasilerin ve göstericilerin tutuklanmasına da tepki gösteren Hatemi, İçişleri Bakanlığı ve seçimleri denetleme kurulunu işaret ederek, seçimlere hile karıştırıldığı iddialarına yönelik şikayetlerin, hükümet tarafından, kendilerinden şikayet edilen kurumlara yönlendirildiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*