Hatıra merakı 360 milyon lirayı saklattı

Hatıra merakı 360 milyon lirayı saklattı.8262
  • Giriş : 26.06.2009 / 09:52:00

Paralarda YTL'den TL'ye dönüş işlemleri devam ediyor. 1 Ocak'tan beri banknotların yüzde 85'i yenileri ile değiştirildi. Ancak madeni paralardaki dönüşüm yerinde saydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aradan geçen 6 ayda ceplerdeki bozuk paraların ancak üçte biri yenilenebildi. Darphane'ye göre bunun sebebi, vatandaşın hatıra para saklama merakı.

Yetkililer, piyasadaki madeni paraların ancak yüzde 50'sinin değiştirilmesini bekliyor. Geçmişte de TL'ye yeni ibaresi eklenirken benzer bir durumla karşılaştıklarını dile getiren Darphane yetkilileri, "Şimdi de madeni paralarda büyük miktarlarda dönüş beklemiyoruz. Vatandaş bozuk parayı ya hatıra olarak saklıyor ya da değeri düşük olduğu için değiştirmeye gerek görmüyor." dedi.

Piyasada 22 Haziran itibarıyla 720 milyon TL tutarında madeni para bulunuyor. Bozuk paradaki dönüşümün yüzde 50 olması halinde vatandaş yaklaşık 360 milyon lirayı hatıra olarak saklamış olacak. 22 Haziran 2009 tarihi itibarıyla dolaşımda bulunan yaklaşık 34 milyar TL tutarındaki kağıt paranın yaklaşık yüzde 85'i TL cinsi banknotlardan oluşuyor. Buna göre banknotlardaki dönüşüm büyük ölçüde tamamlandı. Ancak madeni paralarda ise durum tam tersi.

Yılbaşından itibaren tedavüle giren Türk Lirası banknotların sayısı her geçen gün artarken piyasadaki para miktarı da 34 milyar TL'yi aştı. Dolaşımdaki kağıt para miktarını gösteren emisyon hacmi, önceki gün 485 milyon TL'lik azalma meydana göstermesine rağmen 34 milyar 542 milyon lira oldu. Merkez Bankası verilerine göre, emisyon hacmi 22 Haziran Pazartesi günü 35 milyar 27 milyon 552,1 bin lira düzeyindeydi. İki hafta önceki dolaşımdaki banknot miktarı ise 34 milyar 95 milyon lira idi.

1 Ocak 2009'dan itibaren yenilenen tasarımı, değişen boyutları ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle yeni banknot ve madeni paralar, 'Türk Lirası (TL)' ve 'Kuruş (Kr)' adıyla kullanıma girdi. YTL'den TL'ye dönüşüm süreci bir yıl. Yeni Türk Lirası ve Türk Lirası banknot ve madeni paralar bir yıl boyunca tedavülde bulunacak. Bu süre boyunca para değişimi tüm banka şubelerinden yapılabilecek. 31 Aralık 2009'dan itibaren ise banknotlar 10 yıl, madeni paralar ise bir yıllık zamanaşımı süresi boyunca Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilebilecek.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*