Hatvesanat.com açıldı!

Hatvesanat.com açıldı!.6799
  • Giriş : 25.10.2008 / 12:10:00

Sanatseverlere hat sanatı ile ilgili zengin içerik sunan Hatvesanat.com açıldı. Site, hat sanatı ile ilgili en kapsamlı bilgiyi sade tasarımıyla sanatseverlerin hizmetine sunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmanlı döneminde önemli gelişme gösteren hat sanatının tarihi seyrini, aklam-ı sitte (altı yazı) adı verilen yazı çeşitlerini, hat sanatında kullanılan malzemeleri ve yazı ekollerini sitede bulabilirsiniz. Ayrıca; sitede Şeyh Hamdullah'tan Ahmed Karahisari'ye, Hafız Osman'dan Hamid Aytaç'a 170'e yakın hattatın hayatları yer alıyor. Bu hattatlara ait bini aşkın eserin fotoğrafları da hat sanatı ile ilgilenenler için www.Hatvesanat.com sitesini önemli bir kaynak haline getiriyor.

Hatvesanat.com, "İstanbul'da hat" bölümü ile İstanbul'u daha iyi tanıma, camilerimizdeki hat eserlerini inceleme imkanı sunuyor. Site; hat, tezhip ve ebru forumlarıyla geleneksel sanatlarımızla ilgilenenler için ortak bir platform oluşturmayı hedefliyor. Hat sanatına yeni bir soluk getiren site ile ilgili Hatvesanat.com'un açıklaması şöyle: " Hat sanatı, kendi kültürümüze ait olup İslam estetiğini yansıtan en önemli sanat dallarımızdandır. Diğer geleneksel sanat dallarımızda olduğu gibi, hat sanatında da tanıtım eksikliği dikkati çekmektedir. Bu kapsamda, hat sanatına olan ilginin artırlması ve bu sanat ile ilgilenen kişilerin birbirleriyle iletişim halinde olmasını sağlamada Hatvesanat.com'u önemli bir platform olarak görüyoruz. Kendi kültür ve coğrafyamızla yoğrulmuş sanatımızın tanıtımına katkıda bulunmaktan mutluluk duymaktayız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*