Hava ambulansı iddiasına bakanlık cevabı

Hava ambulansı iddiasına bakanlık cevabı.8809
  • Giriş : 02.02.2009 / 21:06:00

Sağlık Bakanlığı, Bolu'da düşen ve iki pilotun hayatını kaybettiği hava ambulansı ile ilgili iddialar hakkında bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Söz konusu 112 Hava Ambulans Hizmeti ihalesinin bütün süreçleri mevzuata uygun olarak yürütülmüş ve tamamlanmıştır.Hizmet bedelinin sadece helikopter fiyatı ile kıyaslanması doğru değildir. Haberler vatandaşlarımızda sunulan hizmete karşı bir güvensizlik oluşturabileceği gibi, sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir" denildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün medyada yer alan bazı haberlerle ilgili açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtilerek, "112 Acil Hava Ambulans Hizmeti ile ilgili olarak haberlerde belirtilen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

18 Haziran 2007 tarihinde yapılan hava ambulans ihalesi için 9 firmanın şartname aldığı, ihaleye 4 firma katıldığı belirtilen açıklamada. bu firmalardan üçünün teklif vermeyip teşekkür mektubu sunduğu kaydedildi. Teklif veren ortak girişimdeki firmalardan birinin hava taksi işletme ruhsatı olmadığı, diğerinin ise mali yeterliliği bulunmadığından tekliflerinin geçerli kabul edilmediğinin kaydedildiği açıklamada, ihalenin; rekabet şartları oluşmadığı için değil, geçerli teklif bulunmadığı için iptal edildiği belirtildi.

2 Nisan 2008 tarihinde tekrar çıkılan ihale için 8 firmanın şartname aldığı ifade edilerek, şartname alanlardan Heliportugal firmasının, Bakanlığa verdiği dilekçesiyle helikopterlerin ambulansa dönüştürülmesi için bekleme sürelerini
gerekçe göstererek 3 aylık işe başlama süresinin 5.5 aya çıkarılmasını talep ettiği belirtildi. Bunun üzerine, ilk aşamada teslim edilecek 7 helikopterin aynı anda hizmete sokulmasının güçlüğü değerlendirilerek bütün firmalar için tedrici bir teslim programı değişikliğine gidildiği kaydedildi.

Bu aşamada üç firmanın ihale tarihinin ertelenmesine ilişkin taleplerinin ise; erteleme için gerekli olan kanuni süre içerisinde yapılmadığından kabul edilemediği belirtildi. Bu hususun basında yer alması üzerine konuyu re'sen inceleyen Kamu İhale Kurumu'nun da, 8 Temmuz 2008 tarihli kararı ile Sağlık Bakanlığı'nca yapılan işlemin yerinde olduğunu tespit ettiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu 112 Hava Ambulans Hizmeti ihalesinin bütün süreçlerinin mevzuata uygun olarak yürütüldüğü ve tamamlandığı vurgulanarak, ihaleyi alan ortak girişimin ihale dokümanında yer alan bütün şartları yerine getirdiği belirtildi. İhale bedeli ile ilgili olarak telaffuz edilen rakamların ve konunun sunuluşunun kamuoyu nezdinde yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek nitelikte olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çünkü yapılan işlem komplike bir hizmet alımı olup, yalın helikopter kiralama işi değildir. Bu hizmet alımı için ödenen fiyata, helikopterle beraber, her helikopter için gerekli sayıda pilot, teknisyen, hekim ve diğer sağlık personelinin bütün ödemeleri, tıbbi donanım ve tüm vakalarda kullanılacak ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri, bakım onarım, akaryakıt, hangar maliyetleri, sivil havacılık ve uluslararası kuruluşlara ait ödemeler, helikopter ile mürettebat ve taşınan hasta/yaralılar ve üçüncü şahıslar için doğabilecek sigorta giderleri ve benzeri bütün işletme giderleri dahildir. Dolayısıyla hizmet bedelinin sadece helikopter fiyatı ile kıyaslanması doğru değildir.

Konu ile ilgili haberlerde yer alan hususlar hakkında firmaların Kamu İhale kurumuna itirazen şikayet başvuruları bulunmamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Kamu İhale Kurumu konuyu basında yer alan haberler üzerine re'sen incelemiş, bütün süreçlerin mevzuata uygun olduğuna karar vermiştir. Bu konuda sürdürülen herhangi bir inceleme de
yoktur. Ayrıca 31 Ocak 2009 tarihinde kaza kırımına uğrayan helikopterin Sağlık Bakanlığına teslim edildiğine dair haberler de gerçeği yansıtmamaktadır."

Açıklamada, 112 hava ambulans hizmetinin halkın yıllardır özlemle beklediği çok önemli bir sağlık hizmeti olduğu belirtilerek, vatandaşların bu hizmetten tamamen ücretsiz olarak yararlandığı belirtildi. Henüz 4 ambulans helikopterle hizmet verildiği, ilk üç ayda 118 vakaya müdahale edilerek, vatandaşların hakları olan acil ve etkin bir sağlık hizmeti almalarının sağlandığı belirtildi. Açıklamada, "Bakanlığımızla ve sunulan hizmetle doğrudan alakası olmayan bir helikopter kazası bahane edilerek yapılan
olumsuz haberler vatandaşlarımızda sunulan hizmete karşı bir güvensizlik oluşturabileceği gibi sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Değerli medyamızı kamuoyunun yanıltılmaması ve doğru bilgilendirilmesi noktasında daha hassas olmaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*