Hava ambulansları geliyor!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Türkiye, 2007 yılında hava ambulans sistemine geçiyor. Sağlık Bakanlığı, 14 ilde kullanılmak üzere 16 helikopter ambulans ve 1 uçak ambulans alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trafik kazaları, deprem, yangın, heyelan, çığ gibi doğal afetler başta olmak üzere acil yaralı ve hastaların tahlisiyesinde kullanılacak olan hava ambulans sisteminin Türkiye’ye yıllık maliyeti 10-20 milyon dolar. Her ilde en az bir hastanenin helikopter pisti olacak.

Maliyeti düşük

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ali Coşkun başkanlığında oluşturulan ekip, hava ambulans sistemi için uzun süredir yaptığı çalışmaları tamamladı. Son sistem teknoloji ile donatılan ve içerisinde gerekli sağlık ekibinin bulunduğu helikopter ambulanslar Ankara, İstanbul, Erzurum, Çanakkale, İzmir, Antalya, Adana, Trabzon, Samsun, Sivas, Afyon, Bursa, Van ve Diyarbakır’da, uçak ambulans ise yine başkentte konuşlandırılacak. Sağlık Bakanlığı, helikopter ve uçağı satın almak yerine maliyeti düşürmek için “hizmet alımı” yoluyla hizmete sokacak. Bakanlık, bu amaçla teknik şartname hazırladı ve fiyat analizi yaptıktan sonra, bu sektörde faaliyet gösteren uluslararası deneyime sahip firmalarla temasa geçti. Firmalardan gelecek teklifler sonucunda en iyi teklifi veren firma ile masaya oturulacak ve sözleşme imzalanacak. Hava ambulans filosunun 2007 yılı içerisinde resmen hizmete geçmesi bekleniyor. Filonun Türkiye’ye yıllık maliyeti ise 10-20 milyon doları bulacak. Bakanlık, bununla birlikte söz konusu 14 ilde helikopter ve uçağın konuşlandırılacağı alanları belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Barınak, iniş-kalkış mekanları için alternatifleri değerlendiren Bakanlık, havaalanlarından da yararlanabilmek için Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden de görüş istedi. Sağlık Bakanlığı’nın uygun göreceği yerlerde hava araçları konuşlandırılacak.

Herkes faydalanacak

Helikopter ve uçaktan sosyal güvencesi ve ekonomik düzeyi ne olursa olsun ihtiyacı olan bütün vatandaşlar yararlanacak. Araçlar, yurt içi ve yurt dışında her türlü göreve gidebilecek durumda hazır bekletilecek. Doç. Dr. Coşkun, hava araçlarının 112 Komuta Kontrol Merkezi ile irtibatlı görev yapacağını, kara ambulanslarını yönlendiren komuta merkezinin gerektiğinde hava ambulanslarını yönlendireceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious