Hava kirliliği 17 ilde alarm veriyor!

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Kükürtdioksit ortalamalarındaki Hedef Sınır değeri bu yıl ocakta 17 ilde aşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kükürtdioksit ortalamalarındaki Hedef Sınır değeri bu yıl ocakta Amasya, Bolu, Burdur, Bursa (İnegöl), Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Isparta, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon ve Kırıkkale’de aşıldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayı hava kirliliği verilerini açıkladı. Buna göre, bu yıl ocakta kükürtdioksit ve duman ortalamalarında artış yaşandı.
Sağlık Bakanlığı’nın hava kalitesi ölçümü yaptığı il ve ilçe merkezlerinden elde edilen sonuçlara göre, bu yılın ilk ayında kükürtdioksit (SO2) ortalamaları, geçen yılın aynı ayına kıyasla Gaziantep’de yüzde 93, Kırıkkale’de yüzde 47, Tekirdağ’da yüzde 46, Manisa’da yüzde 44 ve Kocaeli’nde (Merkez) yüzde 33 oranında arttı. Aynı dönemde Bayburt’ta yüzde 84, Elazığ‘da yüzde 74, Bilecik’te (Bozüyük) yüzde 65, Antalya’da yüzde 62 ve İzmir’de (Merkez) yüzde 48 azaldı.
Söz konusu dönemde partiküler madde (duman) ortalamaları ise Manisa’da yüzde 92, Bursa’da (Merkez) yüzde 84, Gaziantep’de yüzde 76, Malatya’da yüzde 52 ve Isparta’da yüzde 48 artarken, Bayburt’ta yüzde 61, Antalya’da yüzde 60, İzmir’de (Ödemiş) yüzde , Erzurum’da yüzde 42 ve Konya’da yüzde 39 azaldı.
Bu yıl ocak ayında, il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen kükürtdioksit ortalamaları incelendiğinde, Hedef Sınır (HS) değeri Amasya, Bolu, Burdur, Bursa (İnegöl), Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Isparta, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon ve Kırıkkale’de aşıldı. Kısa Vadeli Sınır (KVS) değeri ise Isparta ve Tekirdağ’da aşıldı.
Belirlemelere göre 1’inci Uyarı Kademesi Sınır (1.UKS) değeri ölçüm yapılan hiçbir istasyonda aşılmadı.

DUMAN ORTALAMALARINDA BÜTÜN SINIRLAR AŞILDI
Aynı dönemde partiküler madde ortalamaları incelendiğinde, Hedef Sınır (HS) değeri Amasya, Bolu, Burdur, Bursa (Merkez), Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Isparta, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Trabzon, Bayburt ve Karaman’da aşıldı. Kısa Vadeli Sınır (KVS) değeri ise Isparta, Kütahya ve Manisa’da aşılırken, 1’inci Uyarı Kademesi Sınır (1.UKS) değeri Isparta’da aşıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious