Hava kirliliği bir ayda 3 bin 600 can aldı

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

İranlı yetkililer, ülkedeki hava kirliliğinin bir yıl boyunca toplam 10 bin kişinin ölümüne sebep olduğunu, bu ölümlerden 3 bin 600'ünün ise sadece bir ay içerisinde gerçekleştiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İranlı bir yetkili ise bu ölümleri "toplu intihar" olarak nitelendirdi. Uzmanlar, ucuz petrolün insanları araba kullanmaya ittiğini; ancak ülkedeki birçok aracın kirliliği önleyen küresel emisyon standartlarına uymadığını belirtiyor.

İran gazetesine konuşan Tahran'ın hava kirliliğini önlemeye yönelik kurulan Temiz Hava Komitesi'nden Muhammed Nadi Haydarzade, "Bu çok ciddi ve ölümcül bir kriz, bu bir toplu intihar" dedi. Haydarzade, "Bu sorunu çözmek için gerçek bir devrim gerekiyor" ifadesini kullandı.

Ekim ayında hava şartlarının çok kötüleştiğini ve bu ay içerisinde 3 bin 600 kişinin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğini belirten Muhammed Nadi Haydarzade, ölümler de en çok da kalp krizinin etkili olduğunu dile getirdi.

İran'da istatistiklere göre 2006 yılında hava kirliliğine bağlı ölümlerde ciddi bir artış göze çarpıyor. Rakamlara göre Mart 2005 ve Mart 2006 arasında ölenlerin sayısı 9 bin 900. Bu rakamlar ise Dünya Bankası'nın, belirli kirlilik oranlarında ölü sayısının tahmininde kullanılan standartlar kullanılarak elde ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious