Hava kirliliği kan pıhtılaşmasına yol açıyor

Hava kirliliği kan pıhtılaşmasına yol açıyor.7428
  • Giriş : 13.05.2008 / 14:17:00

Bilimadamları trafikteki araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin potansiyel ölüm riski taşıyan kan pıhtılaşmalarına yol açtığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BBC'nin haberine göre, Harvard Üniversitesi'nin İtalya'da yaşayan 2 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmada, fosil yakıtların yanmasıyla ortaya çıkan küçük parçacıkların kanın pıhtılaşarak beyne gitmemesine sebep olduğu ortaya çıktı. Bu parçacıkların kalp hastalıkları ve felç riskini artırdığı biliniyordu.

Araştırmada daha önce kan pıhtılaşması tehşisi konulan 900 katılımcının yaşadığı yerlerdeki kirlilik seviyelerine bakıldı. Bu kişilerin tehşis konulmadan bir yıl öncesinde, diğerlerine göre daha kirli ortamlarda yaşadığı belirlendi.

Küçük partiküllerin metrekare başına 10 mikrogram artmasıyla, kan pıhtılaşması riskinin yüzde 70 yükseldiği belirtiliyor.

Bacakta oluşan kan pıhtıları, kan dolaşımıyla akciğerlere gidip buraya yerleşirse, potansiyel ölüm riski taşıyan damar tıkanıklıklarına yol açabiliyor. Pıhtılaşma riskinin uzun süre hareketsiz kalınmasıyla arttığı biliniyor. Özellikle uzun uçak yolculukları yapanların ve ofislerde hareketsiz oturanların risk altında olduğu kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious