Hava kirliliği özellikle çocukları etkiliyor

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Alman çevre ve tabiatı koruma birliğinin yaptığı araştırmada hava kirliliği ve kimyasal zararlı maddelerden özellikle çocukların çok etkilendikleri ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Cameron, hava kirliliğinin çocukların özürlü olarak doğmalarına, hormon bozukluluğuna, değişik alerjilere ve kan kanserine de sebep olduğunu söyledi.

"Yanlış kimyasal politikadan dolayı sağlık zarar- Çocukları daha iyi korumak" adlı araştırma çerçevesinde kimyasal artıkların çocuklara olan etkisi araştırıldı. Bazı zararlı kimyasal maddelerin eskiye kıyasla azalmasına rağmen, piyasaya yeni maddelerin çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bunlar yumuşatıcı, yapay kokuların yanı sıra bebek bezleri, biberon ve oyuncaklarda bile olabileceğine dikkat çekti.

Birliğin başkanı Gerhard Timm, AB genelinde kimyasal maddelerin kaydedilmesi, değerlendirilmesi ve piyasaya sürülmesi ile alakalı yasanın sertleştirilmesini talep etti.

Bu uygulamaların aksine endüstri şirketlerine kolaylaştırıldığını söyleyen Timm, çocukların sağlığın göz önünde bulundurarak alternatif seçenek olursa zararlı maddelerden tamamen vazgeçmeye çağrı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious