Hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Kar yağışının az olması nedeniyle bazı hastalıklara yol açan birçok mikrobun aktif halde havada bulunduğu, bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesinde görevli, Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği Başkanı Dr. Sema Soysal, Türkiye'nin büyük bölümünde, yağışların çok az olduğunu söyledi.

Yağışsızlık yüzünden hava kirliliğinin çok üst seviyelere çıktığını belirten Soysal, özellikle kar yağışının olmaması nedeniyle bazı hastalıklara yol açan birçok mikrobun havada serbest halde bulunduğu kaydetti.

Bu dönemde grip gibi birçok hastalığın kar yağmadığı için çok yayıldığını belirten Soysal, şunları söyledi:

''Bu yüzden soğuk ama yağışsız geçen kış aylarında, özellikle hamileler ve çocuklar ciddi hastalık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesinde son birkaç haftadır yoğunluk yaşanıyor. Kadın doğum ve çocuk uzmanları, bazen tedavisi oldukça zor olan enfeksiyonlara yakalanmış hastalarla uğraşıyor. Özellikle çocuklarda üst solunum enfeksiyonu ve ishal çok yaygın.''

Soysal, hava kirliliğinin artmasıyla havadaki zararlı partiküllerin anne karnındaki bebeğe zarar verebileceğini ifade ederek, şöyle dedi:

''Gebenin yediği, içtiği soluduğu her şey bebeğe ulaşır. Bu durumda havadaki zararlı partiküller de solunumla anne karnındaki bebeğe kadar gider. Bu yüzden havadaki kirlilik oranı, anne karnındaki bebeklerin gelişiminde hangi dönemde karşılaşacak ise zararlı olabilir.''

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde bebekte organ gelişimi olduğunu ifade eden Soysal, bu dönemde hava kirliliği nedeniyle bebeklerde özürler ortaya çıkabileceğini ve hatta bebeğin anne karnında ölebileceğini kaydetti.

Soysal, bu dönemde hamileler ve çocukların kış şartlarına uygun iyi beslenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Ayrıca hamileler, mecbur kalmadıkça kirliliğin yoğun olduğu dönemlerde dışarı çıkmasınlar. Doğal bitki çayları içilebilir ve C vitamini içeren meyvelere ağırlık verilebilir. Hamilelere bu dönemde bol sıvı tüketmelerini, ev ortamı kuru ise belirli aralıklarla sıcak buhar ile nemlendirme yapmalarını öneriyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious