Hava kirliliği Tac Mahal'i sarartıyor

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Hindistan hükümetinin bölgedeki hava kirliliğini kontrol altına alma çabalarına rağmen, hava kirliliği beyaz mermerleri ile ünlü Tac Mahal'i sarartıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hindistan Meclisi Ulaşım, Turizm ve Kültür Komisyonu, bu hafta meclise sunduğu raporda, kirli havanın içerdiği parçacıkların Tac Mahal'in beyaz mermerlerinin yüzeyinde biriktiğini ve mermerleri sararttığını belirtti.

Hindistan yetkilileri, Tac Mahal'in bulunduğu bölgenin hava kirliliğinden etkilenmemesi için daha önce birçok girişimde bulundu.

Ancak komisyon, tarihi sarayın bulunduğu bölgede havada sülfür diyoksit ve azot oksidin genel olarak kabul edilebilir sınırlarda olmasına rağmen, "askıda kalan madde parçacıklarının" yağmur sezonu dışında yüksek düzeyde olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Komisyon, mermerlere zarar vermeyecek şekilde yüzey temizliği yapılmasını önerirken, sarayın korunması için yapılacak çalışmalarda parlayan beyaz mermerlerin görkeminin korunmasına büyük özen gösterilmesini istedi.

Yapımı 1653'te bütünüyle tamamlanan Tac Mahal'i her gün 20 bin turist ziyaret
ediyor.

Ercümend Banu Begüm için

Dört minareli Tac Mahal'de Türkiye, Hindistan ve başka ülkelerden devrin en büyük ustaları çalıştı.

Moğol fatihi Cengiz Han ve Timur'un soyundan gelerek Babür Şah'ın kurduğu Hint-Türk İmparatorluğu, Hindistan'da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu.

Hint-Türk İmparatoru Şah Cihan'ın 1631'de Burhanpur'da doğum sırasında ölen karısı Ercümend Banu Begüm için yaptırdığı eşsiz mimari başyapıtta çalışan ustalar, İslam ülkelerinden gelen mimarlarla çalışmaya 1632'de başladı.

Günde 20 bin işçinin çalışmasıyla türbe 1643'te, çevresindeki avlu ve yapılar 1649'da bitirildi. Tac Mahal, 22 yılda 1653'te bütünüyle tamamlandı.

Agra ilinin dışında Yamuna Irmağı'nın kıyısında, 305x580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan Tac Mahal, dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor.

İç mekanı örten 30 metre yüksekliğindeki alt kubbeyle üst kubbe arasında türbe mekanı kadar ölü hacim var. Türbe iç mekanında 2 metre yüksekliğindeki mermer şebekenin içinde Ercümend Banu ile Şah Cihan'ın sandukaları duruyor.

Asıl mezarlar, döşemenin altında, avlu düzeyindeki mezar odasında yer alıyor. Değerli taş bezemeleri mekanında, kum taşından anıtsal giriş kapısı avlusunun güneyinde olan Tac Mahal'in adı, Ercümend Banu'nun lakabı Mümtaz Mahal'den geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious