Hava kontrolü Rumlara teslim

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum kesimi ile havacılık alanında büyük bir kriz yolda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Sivil Havacılık Örgütü Eurocontrol, tüm Ortadoğu ve Güney Akdeniz üzerindeki askeri ve sivil uçuşların kontrolünü sağlayacak 'hava kontrol merkezi'nin Rum tarafına kurulmasına karar verdi.

Ada'nın 40 misli daha büyük toprakların hava sahası, Kıbrıs Rum kesiminin kontrolü altında olacak.

Türkiye'nin 1989'dan bu yana tam üyesi olduğu Eurocontrol, Ankara'nın da bütçesini kullanarak Ortadoğu ve Güney Akdeniz'in hava kontrolünü Rumlara devretmiş oldu.

Lefkoşa yakınlarındaki Kokinotrimitia köyünde temeli atılan 'hava kontrol merkezi', bölgedeki askeri ve sivil uçuşların tamamını izleyecek.

Eurocontrol'dan verilen bilgiye göre, Rumlar 2006 yılında yaklaşık 250 binin üzerinde uçuş yönetti. Rumların 2015’e kadar yöneteceği uçuşlarda yaklaşık olarak yüzde 5 ile 10 artış bekleniyor.

Güney Kıbrıs'ta kurulan hava trafik kontrol merkezi sadece Kıbrıs ve bölgesini değil, aynı zamanda Avrupa hava sahası ile Ortadoğu bölgesinin Rumlar tarafından kontrol edilip yönetilmesini sağlayacak.

Ayrıca, Avrupa ile Ortadoğu arasında giderek artış gösteren hava trafiğinin izlenmesi de, Rumlara teslim edilmiş olacak.

Yeni radar sistemi geliyor
Rum hava trafik kontrol merkezi içinde ayrıca, 'yeni radar bölge kaplama sistemi' de oluşturulacak. Bu da Kıbrıs'ın Akdeniz bölgesi hava trafik kontrol sisteminde daha etkin bir rol alacağı anlamına geliyor.

Güney Kıbrıs'ta kurulan hava trafik kontrol merkezinin, Rum ekonomisine büyük katkı sağlaması da bekleniyor.

Eurocontrol'de çalışacak bir çok yabancının Güney Kıbrıs'a yerleşmesinin yanı sıra, geniş iş sahası açması da bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious