Hava korsanı, eğitimini İngilizlerden aldığını iddia etti

Hava korsanı, eğitimini İngilizlerden aldığını iddia etti.11692
  • Giriş : 20.04.2008 / 13:19:00

Atlas Jet uçağını kaçıran Talikh, Antalya polisine müthiş itiraflarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talikh, "Beni İngiliz istihbaratı yetiştirdi. Müslümanlar'a karşı kullanacaklardı. Kurtulmamın tek yolu uçak kaçırmaktı" dedi.

Atlas Jet uçağını Kıbrıs’tan Tahran’a kaçırmaya kalkışan hava korsanı El Mugir-Şovalye lakaplı Momena Abdulaziz Gouma Talikh, müthiş itiraflarda bulundu. 2 bin 97 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Talikh, İngiliz istihbaratınca eğitildiğini iddia ederek, “Müslümanlar'a karşı kullanacaklarını anladım. Kıbrıs’tan çıkmanın ve kurtulmanın tek yolu uçak kaçırmaktı" dedi.

EN İNCE AYRINTISINA KADAR ANLATTI

Uçak kaçırma olayının ardından gözaltına alındığı Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde verdiği ifadelerde Talikh, bu yolculuğu tüm ayrıntılarına kadar anlattı. Filistin uyruklu öğretmen bir baba ve Mısır uyruklu bir annenin 8 çocuğundan biri olan 34 yaşındaki Talikh, Türkiye'deki sorgulamasında 5 yıl önce Cidde’de Islah Hareketi isimli bir grubun protesto gösterisine katılıp tutuklandığını, cezaevinde El Kaide ile tanışıp silah ve bomba eğitimi aldığını anlattı. "El Kaide örgütü ile güvenlik görevlileri arasında çatışmalar vardı, endişelendim" diyen Talikh, örgütten kaçtığını, ailesinin isteğiyle Nisan 2006’da kardeşinin okuduğu KKTC’deki Girne Amerikan Üniversitesi’ne girdiğini söyledi.

YALAN MAKİNESİ

Kıbrıs’ta önce Rum, ardından İngiliz ıstihbaratıyla bağlantı kurduğunu anlatan Talikh, şunları söyledi: “İngilizler, El Kaide adına faaliyet yürüttüğünü ve örgütten kaçtığımı söyledim. İfademi alıp yalan makinesinden geçirdiler. Bundan sonra Mısır ve Umman’la ilgili bazı istihbarı görevler verdiler. Takip, takipten kurtulma, tanımadığın kişiyle mülakat yapma, bilgi toplama, haberleşme, şifreli görüşmeler, rapor yazma, buluşacağın kişiyi güvenli olarak araca alma gibi konularda eğittiler. Daha sonra verdikleri görevleri yerine getirseydim, Müslümanlara zarar verecek durum meydana gelebilirdi, tekliflerini kabul etmedim, kızdılar." Talikh, İngiliz istihbaratının baskıları sürünce, Kıbrıs’tan kolay çıkmak için uçak kaçırmaya karar verdiğini iddia etti.

OYUN HAMURLU KORSANLAR

KKTC'deki Ercan Havaalanı'ndan İstanbul'a giden Atlas Jet'e ait yolcu uçağı 6 mürettebat ve 136 yolcusuyla birlikte geçtiğimiz ağustos ayında kaçırılmıştı. İki hava korsanı, uçağın İran'ın başkenti Tahran'a indirilmesini istemişti ancak yeterli yakıt olmadığı gerekçesiyle uçak Antalya'ya indirilmişti. Uçuş ekibi kokpit camından uçağı terk ederken, yolcuların büyük kısmı acil çıkış kapılarını açarak atlamıştı. İki korsanın 'bomba' dediği paketten ise oyun hamuru çıkmıştı.

Talikh ile suç ortağı kardeşinin arkadaşı Mehmet Raşit Özlü, hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak, uçak kaçırma, cebir ve tehdit kullanmak suretiyle silahla hürriyeti tahdit suçlamasıyla; uçaktaki 139 kişi için ayrı ayrı 15’er yıl hapis istemiyle dava açıldı. Sanıklar önümüzde ay İzmir’de hakim karşısında ifade verecek.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious