Hava Kuvvetleri'ni 21. yüzyıla taşıyacak sistem

Hava Kuvvetleri'ni 21. yüzyıla taşıyacak sistem.13112
  • Giriş : 30.12.2007 / 15:29:00

Havelsan, önemli bir tedarik projesine daha imzayı atmayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin en büyük entegre komuta kontrol bilgi sistemi olarak bilinen ''Havelsan Hava Kuvvetleri Bilgi Sisteminin'' kabulü, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi.

Türk Hava Kuvvetleri'ni 21. yüzyılın ilerisine taşıyacak sistemin kabulü, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun da katıldığı bir törenle Havelsan'ın merkez binasında yapıldı.

''Anahtar teslim'' olarak güncel teknolojilerle ve Havelsan mühendisleri tarafından gerçekleştirilen hava kuvvetleri bilgi sistemi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının yurtiçi ve bölgesel etkinliğinin büyük oranda arttırılması hedefleniyor.

-BABAOĞLU'NA BRİFİNG-

Bu arada yeni sistemin kabül nedeni ile Havelsan'ı ziyaret eden Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Babaoğlu'na bir brifing verildi.

Brifingte, yeni projeler, sistemleri ve ürünleri ile, Havelsanın Hava Kuvvetleri komutanlığı projeleri ile teknolojik kazanımlarından başlayan ve Havelsan'ın küresel pazarda da adından söz ettirmesiyle devam eden süreçler ve havelsanın hedefleri hakkında bilgiler yer aldı.

-SİSTEMİN AMACI-

Hava Kuvvetleri'nin stratejik, taktik ve işletim fonksiyonlarını yönetek için gerekli tüm entegre iş süreçlerini kapsayan bir bilgi sistemi olarak biliniyor. Sistemin iki ana alt modülü muharebe yönetim modülü (MYS) ve Kaynak Yönetim Modülü (KYS) oluşuyor.

Günümüzde Silahlı Kuvvetlerin harekat ihtiyacı, genişletilebilir kabiliyetler, güvenlik, süreklilik, yüksek performans ve entegre bir yapıda çalışmayı gerektirdiğinden söz konusu sistem Türk Hava Kuvvetleri için büyük önem taşıyor.

Türk Hava Kuvvetleri için geliştirilen MYS ve KYS; kuvvetin operasyonel ve kaynak ihtiyaçarını karşılayacak özellikte olup, teknolojik ve güvenlik kriterleri dikkate alınarak tasarlandı ve geliştirildi.

Güvenlik, süreklilik, yüksek performans ve maksimum seviyede entegrasyon ile Hava Kuvvetlerinin komuta kontrol süreçleri için gerekli kritik özelliklere sahip olan sistem, barış, kriz ve savaş dönemerinde,Karargah, taktik kuvvetler, CAOC ve WC merkezlerinde filo,radar üsleri ve bütün kouta kademelerinde planlamadan-icraya kadar işlemlerin detaylı bir şekilde yapılmasına da büyük katkı sağlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious