Hava Limanı mezarlığa döndü

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Atatürk Hava Limanı’nda hacizli ya da uçamayacak durumda bekletilen uçaklarla ilgili sıkıntı çözülemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Hava Limanı yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) devlet ve hükümet başkanlarının uçaklarına yer açmak için hacizli ve hurda uçakları apronun en ücra noktası olan Genel Havacılık Terminali’ne park ettirdiği ve bu yüzden de adeta ‘uçak mezarlığı’na dönen alanda gümrük ve sivil havacılık mevzuatındaki yetersizlik yüzünden özel şirketlere ait uçakların çürümeye terk edildiği öne sürüldü. Yaklaşık 10 yıldır Atatürk Hava Limanı’nı işgal eden uçakların içinde küçük pervaneli uçakların da bulunduğu gözlenirken, geçtiğimiz aylarda birkaç uçak, kafe, lokanta ve benzeri amaçlarla kullanılmak üzere kesilerek apron dışına taşınmıştı. Ancak bu defa da belediyelerin park gibi mekanlarda uçaklara izin vermemesi üzerine hurdalar tekrar Atatürk Hava Limanı’na getirilmişti.

DHMİ’nin sivil havacılık kurallarına göre apronda yer işgal eden uçaklardan belli miktarda para aldığı, ancak çeşitli sebeplerden dolayı söz konusu paranın tahsil edilmesinde zorluklar yaşandığı öğrenildi. Yetkililer, uçakların yer işgalinin çözülememesinde en büyük sıkıntı olarak mevzuatlardaki yetersizliği gösterirken, hurda uçaklar özel uçaklar için kurulan Genel Havacılık Terminali’nin bulunduğu bölgede bekletiliyor.

Öte yandan gövde, kanat ve motorları parçalanmış uçaklar, hava limanında ilginç görüntüler oluşturuyor. Uçaklardan biri lastikleri sökülerek metal bir platform üzerine oturtulurken, hurda uçaklar arasında dolaşan köpekler ise iniş ve kalkışlar sırasında tehlike oluşturuyor. Apronu işgal eden 20 kadar büyük gövdeli uçak, NATO Zirvesi sırasında da güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle sorun olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious