Hava limanında radar 10 dakika kararmış

Hava limanında radar 10 dakika kararmış.15217
  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Ankara Esenboğa Hava Limanı Protokol Yolu'nun altyapı çalışması sırasında yaşanan görünmez kaza, faciaya kapı araladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Radarların ekranı karardı, merkez ile uçaklar arasındaki bağlantı kesildi. Hava trafiğini etkileyen aksaklık 10 dakika sonra uydu sisteminin devreye girmesiyle giderildi. Yaklaşık bir ay önce meydana gelen bu olay, bir sır gibi saklandı. Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği Başkanı Ayhan Parlak böyle durumlarda uçakla telsiz bağlantısı sağlanarak hava trafiğinin yürütüldüğünü söyledi.

Hava trafik kontrolörlerinin uçak trafik akışını takip ettikleri radar ekranları bir anda karardı. Uçaklarla iletişim de aynı anda durdu. Havada seyir halinde bulunan tüm uçaklar ile kontrol merkezi arasındaki her türlü bağlantı geçici bir süre sağlanamadı. Telsiz bağlantısı ise manuel kanallardan gerçekleştirilebildi. Panik hali, yaklaşık 10 dakika boyunca sürdü. Hava trafik kontrolörleri bu süre içerisinde hem yerdeki hem de havada seyir halinde bulunan uçakları radar ortamında yönlendiremedi. Çalışma sonrası cihazlarının hava trafik kontrol merkezlerine irtibatını sağlayan karasal devrelerin koptuğu anlaşıldı. Havadaki uçaklarla irtibatı sağlayabilmek için karasal hatların yedeği durumundaki uydu sisteminin devreye girmesi beklendi. VSAT kanalları üzerinden taşınan sistemin 10 dakika sonra devreye girmesiyle, havada muhtemel bir facia yaşanmadan kontrol ele alınmış oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin protokol yolu altyapı çalışması sırasında kontrol merkezlerine giden karasal hatların koparılmasıyla ‘geçici bir süre radarların karardığını’ doğruladı. Uydu sistemi devreye girinceye kadar uçuş güvenliğini sıkıntıya sokacak hiçbir sorun yaşanmadığını dile getiren Tekin, “Zaten, hava seyrüsefer hareketleri yüzde ‘70’in üzerinde uydu aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Karasal hatlarda bir sorun dahi olsa, sistemi yedeklediğimiz uydu sistemi devreye giriyor. O nedenle bir problem yaşamadık.” açıklamasını yaptı. Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği Başkanı Ayhan Parlak, kontrolörlerin radar ekranlarının karardığına ilişkin bilgi iletmediklerini belirterek, “Böyle durumlarda da manuel (uçakla telsiz bağlantı sağlamak) sisteme geçilerek, hava trafiği idame edilir. Tek sorun, manuel sistemde uzun süre kalmak doğru değil. Çünkü, her geçen saat hava trafiğinde yoğunluk artıyor. Bu bakımdan manuel sistem mevcut trafiği kaldırmaz.” dedi.

Diğer yandan, Esenboğa Hava Limanı radar sistemini besleyen Türk Telekom kablolarının, kopartılmasıyla baş gösteren radarların kararması hadisesinin, ömrünü doldurmuş mevcut havaseyrüsefer cihazlarında da zaman zaman yaşandığı ortaya çıktı. Elektronik cihazların hizmet süresinin dolmasından kaynaklanan arızaların belli aralıklarla tekrarlanması, radarın işlevlerini kontrolörlere yüklüyor. Bir radarla 2 dakikada bir uçağa yaklaşma hizmeti verilirken, manuel şartlarda aynı işlem 10 dakikaya kadar çıkıyor. Bu tablo karşısında, Esenboğa’daki hava trafik kontrolörleri tarafından, geçen yıl DHMİ’ye bir uyarı yazısı yazıldı. Kontrolörlere göre, Esenboğa Hava Limanı’na, 1992 yılında kurulan sistem, mekanik ömrünü 2002’de doldurdu. DHMİ, hava kontrolörlerinin uyarısını dikkate alarak harekete geçti. Havaseyrüsefer cihazlarının bakım ve idamesini sürdürmek için, sistemi kuran ilgili firmayla temasa sağlandı. Ancak, mevcut sistemin geçici bir süre sağlam bir şekilde ayakta kalması için yapılacak yenileme çalışmasının, mevcut sistemi baştan aşağı kurmaktan daha pahalıya geldiği görüldü ve kontrat aşamasında bu düşünceden vazgeçildi. İşletme ayrıca, mevcut sistemde yaşanan aksaklıklardan dolayı, Türkiye’nin hava sahasını daha güvenli hale getirmek ve artan trafiğin kontrolünü tek merkezden idare edecek SMART (Kontrol Kaynaklarının Sistematik Modernizasyonu) Projesi’ni hızlandırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious