Hava menfezlerinin kapatılması ölüme davetiye çıkartıyor

Hava menfezlerinin kapatılması ölüme davetiye çıkartıyor.7610
  • Giriş : 18.01.2008 / 11:49:00

Doğalgaz bacasından sızan karbonmonoksit gazı son olarak Kayseri'de bir aileyi yok etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye genelinde her geçen gün doğalgazla ısınma ve buna bağlı olarak bireysel kombi kullanıcısı sayısı da artıyor. Ancak kombi kullanımında uyarıların dikkate alınmaması üzücü olayları da beraberinde getiriyor. Normalde katı yakıtla ısınmaya oranla daha ekonomik ve güvenli olmasına rağmen dikkat edilmemesi halinde doğalgazdan ölüm olaylarının yaşanması kaçınılmaz hale geliyor.

Doğalgaz bacasından sızan karbonmonoksit gazı son olarak Kayseri'de bir aileyi yok etti.

Özellikle bireysel kombi kullanıcılarının çok sık yaptığı ve hayatlarına mal olan en büyük hatalardan birisinin hava menfezlerinin kapatılması olduğunu kaydeden Kayserigaz İç Tesisat Sorumlusu Murat Akdağ, "İnsanlar eve soğuk hava girdiği gerekçesiyle hava menfezlerini kapatıyorlar. Olası bir gaz sızıntısında karbonmonoksit gazı dışarıya çıkamayacak bununla birlikte içeriye de oksijenli temiz hava girişi engellenecek. Bu durum sonrasında oda içerisindeki oksijen tamamen tükenerek insanların oksijensiz kalıp boğularak ölmelerine neden olacaktır. Hayatını kaybetmeyen insanlarda ise çok ciddi kalıcı sağlık sorunları görülebiliyor. Hava menfezlerinin kapatılması ölümle dans etme anlamına gelir" açıklamasında bulundu.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinde ilk olarak 112 acil servis ekiplerine bilgi verilmesi gerektiğine değinen Akdağ, daha sonra odaların mutlaka havalandırılarak hava değişiminin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Yaptıkları kontrollerde bireysel kombi kullanıcılarının yüzde 80-90 gibi çok büyük bir bölümünün hava menfezlerini soğuk hava geldiği gerekçesiyle kapattıklarını tespit ettiklerini ifade eden Akdağ, "Hava menfezlerini kapatan kullanıcıları uyarıyoruz ancak çok fazla etkili olmuyor. İnsanların başına üzücü olaylar geldikten sonra dikkat ediliyor. Yaptığımız denetimlerde 12 metrekareden küçük olan yerlere kombi de takmıyoruz. Çünkü havalandırma yetersiz oluyor ve zehirlenme riski daha da artıyor" şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious