Hava sıcaklığı 40 dereceyi geçti

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Hava sıcaklığının 40 dereceyi geçtiği Güneydoğu'da vatandaşlar serinlemek Hazar Gölü'ne akın etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle bölgede hava sıcaklığının 40 dereceyi geçmesiyle Hazar Gölü kıyıları dolup taştı. Bir süre önce Diyarbakır- Sivrice tren seferlerinin başlaması Güneydoğu halkının göle akın etmesinde etkili oldu.

Göl kıyısında bulunan plajlar batıdaki sahilleri andırıyor. Elazığ'ın Harput'tan sonra en önemli doğal varlığı ve turizm potansiyeline sahip olan Hazar Gölü, tektonik bir göl olması nedeniyle turistlerin de ilgi odağı. Turistik tesisler ve meskenlerin bulunduğu gölün kıyısında, her yıl binlerce kişi kamp yapıyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında Elazığ ve Diyarbakır halkının dinlenme ve tatil ihtiyacını karşılayan Hazar Gölü'nde bu yıl 10 bin kişinin kamp yapması bekleniyor.

Göl kıyısında kamp işleten Halim İrven, insanların serinlemek için bölgede Hazar'dan başka alternatif olmadığını belirtti. İrven, vatandaşların genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kamp yaptıklarını dile getirdi. Hazar Gölü'ne girmek için akın eden vatandaşlar, buranın bölge için bulunmaz bir nimet olduğunu dile getiriyor.

Elazığ, Diyarbakır, Tunceli, Muş, Bingöl ve Malatya'dan gelen insanların kamp yaptığı, dinlendiği Hazar Gölü'nde 1997 yılında görülen kirlilikten eser kalmamış. Sivrice Belediyesi başta olmak üzere, göle kıyısı bulunan Gezin belde Belediyesi'nin çabalarıyla göl doğal maviliğine kavuşmuş.

Turizm açısından büyük bir önem taşıyan Hazar Gölü, çevresindeki kamu kurum ve kuruluşlarına ait kampları, tatil siteleri, ikinci konutlarıyla tam bir tatil merkezi.

Hazar Gölü, tertemiz berrak suyu, halka açık plajları ve içerisinde bulunan ünlü 'Batık Yerleşme'siyle bölgenin tek tatil ve dinlenme merkezi konumunda.

Hazar Gölü kıyılarındaki plajlar, Mavi Bayrak kapsamına alınmasıyla bölgeye çok sayıda yabancı turistin gelmesinde etkili olmuş.

Hazar Gölü, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun ll.07.l991 gün ve 856 sayılı kararı ile Arkeolojik ve Doğal Sit alanı ilan edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious