Hava sıcaklıkları 1 ile 3 derece artacak

Hava sıcaklıkları 1 ile 3 derece artacak.9437
  • Giriş : 18.03.2009 / 10:28:00

Hava sıcaklıkları 1 ile 3 derece arasında artış gösterecek. Yurdun büyük bir bölümünde yağış görülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre; yurdun büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların; kıyı kesimlerimiz ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, iç ve doğu bölgelerde kar şeklinde olması bekleniyor. Hava sıcaklığı; yurt genelinde 1 ile 3 derece artacak. Rüzgar ise; güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette esecek.
 
BUZLANMA VE DON UYARISI
 
Meteoroloji, sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerinde (İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu) görülebilecek buzlanma ve don olayı ile Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması yönünde uyardı.
 
BÖLGELERDE HAVA
 
Marmara: Çok bulutlu, Trakya (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) ile sabah saatlerinde Kocaeli ve Sakarya çevreleri, öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, zamanla Trakya ile bölgenin güneydoğusunda karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak.
 
Ege: Parçalı çok bulutlu, Afyon, Denizli ve Muğla ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde İç Ege'de (Afyon, Kütahya ve Uşak) hafif buzlanma ve don olayı görülecek.
 
Akdeniz: Parçalı çok bulutlu, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta ve Burdur) ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle sağanak, Göller Yöresinde (Isparta ve Burdur) yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde Göller Yöresinde hafif buzlanma ve don olayı görülecek.
 
İç Anadolu: Çok bulutlu, batısı ile öğleden sonra bölge geneli aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte Ankara çevrelerinde sis görülecek.
 
Batı Karadeniz: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde iç kesimlerinde (Bolu ve Kastamonu) buzlanma ve don olayı görülecek.
 
Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, Çorum, Amasya ve Tokat ile öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz'in batısı (Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Tokat, Amasya, Çorum, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) buzlanma ve don olayı görülecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel kar erimesi ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.
 
Doğu Anadolu: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra batısı (Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ) ile Erzurum, Muş ve Bingöl çevreleri, akşam ve gece saatlerinde bölgenin güneydoğu kesimleri (Van, Hakkari, Bitlis ve Şırnak) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; batısında yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 
Güneydoğu Anadolu: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra batısı (Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır), akşam saatlerinden itibaren doğu kesimleri (Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt) aralıklı yağmurlu geçecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*