Hava sıcaklıkları artıyor

Hava sıcaklıkları artıyor .9437
  • Giriş : 07.05.2009 / 10:13:00

Türkiye'nin güney, iç ve batı bölgelerinde hava sıcaklığı 2 ile 4 derece artarken, meteoroloji, yurdun büyük bir bölümünde kuvvetli yağış görüleceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre; Türkiye'nin büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay) ile öğle saatlerinden itibaren İç Anadolu'nun doğusu (Karaman, Niğde, Kayseri, Sivas ve Yozgat) Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Malatya, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Bingöl, Elazığ) ile Orta ve Doğu Karadenizin iç kesimlerinde (Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Amasya, Tokat, Çorum) kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığı, güney, iç ve batı bölgelerde 2 ile 4 derece artarken diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar ise,genellikle batı ve kuzeybatı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde güney ve güneybatı yönlerden hafif yağış anında orta kuvvette esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ, TOZ TAŞINIMI, ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMELERİ UYARISI

Meteoroloji, Yağışların Doğu Akdeniz (Adana, K.Maraş, Osmaniye ve Hatay) ile öğle saatlerinden itibaren İç Anadolu'nun doğusu (Karaman, Niğde, Kayseri, Sivas ve Yozgat) Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Malatya, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Bingöl, Elazığ) ile Orta ve Doğu Karadenizin iç kesimlerinde (Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Amasya, Tokat,Çorum) kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi v.b.) ilgililerin ve Türkiye'nin dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi. Uzmanlar, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Bitlis, Batman ve Mardin çevrelerinde sabah saatlerinde toz taşınımı beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara (çamur şeklinde yağış, görüş kısıtlaması, hava kirliliği v.b.) karşı tedbirli olunması gerektiğini bildirdi. Yetkililer, Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı ilgililerin ve Türkiye'nin dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.

BÖLGELERDE HAVA

Marmara: Az bulutlu, zamanla parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölgenin güney ve doğusu ile Tekirdağ çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda hafif sis görülecek. Ege: Az bulutlu, zamanla parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Kuzey Ege kıyıları, Manisa ve Denizli ile Muğla'nın iç kesimleri (Milas ve Yatağan) kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgüreültülü sağanak yağışlı geçecek. Akdeniz:Parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile öğle saatlerinden sonra Göller yöresi, Antalya'nın iç ve batı kesimleri (Elmalı, Korkuteli, İbradı, Akseki, Gündoğmuş) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Adana, K.Maraş, Hatay ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç Anadolu: Parçalı bulutlu, kuzeydoğusu ile zamanla bölge geneli çok bulutlu, doğusu (Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Sivas) ile öğle saatlerinden sonra Ankara, Konya, Kırıkkale ve Çankırı çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Karaman, Niğde, Kayseri, Sivas ve Yozgat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri, gece saatlerinden itibaren kıyıları kısa süreli ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra bölgenin iç kesimlerinde (Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Amasya, Tokat, Çorum) kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekiyor. Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzey ve batı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve batısı (Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Adıyaman çevrelerinde hafif sis görülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*