Hava soğuyor, kalorifer cep yakıyor

Hava soğuyor, kalorifer cep yakıyor.14933
  • Giriş : 10.11.2007 / 09:27:00
  • Güncelleme : 10.11.2007 / 09:27:37

Kara kış kapıdan içeri girdi. Havalar buz kesti. Isınmak ise ateş pahası.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Marmara Bölgesinin, hafta sonu Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği bildirildi.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yarın Marmara bölgesi genelinde, 11 Kasım pazar günü ise bölgenin güney ve doğusunda İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik’te kuvvetli olacak yağışların, genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, Bursa ve Bilecik çevrelerinin yükseklerinde de karla karışık yağmur şeklinde görüleceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Yağışların hafta başında da bölge genelinde devam etmesinin beklendiği ifade edilen açıklamada, rüzgarın günbatısı ve lodostan, akşam saatlerinde ise karayelden kuvvetli ve fırtına şeklinde eseceği kaydedildi.

Açıklamada, hava sıcaklığının yarın lodosla birlikte 2 ila 4 derece artacağı, akşam saatlerinden itibaren ise karayelle birlikte 6-8 derece azalacağı ifade edildi.

İSTANBUL

İstanbul’da ise yarın lodos fırtınası ile birlikte kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görüleceği belirtilen açıklamada, hava sıcaklığının en düşük 7, en yüksek ise 17 derece olacağı bildirildi.

Açıklamada, 11 Kasım pazar günü ise İstanbul’da kuvvetli sağanak yağışla birlikte hava sıcaklığının en düşük 3, en yüksek 9 derece olacağı ifade edilerek, 12 Kasım pazartesi günü ise kuvvetli sağanak yağışla birlikte hava sıcaklığının en düşük 3, en yüksek 14 derece olacağı kaydedildi.

Açıklamada, vatandaşlar ve yetkililer, hafta sonu görülecek fırtına ve kuvvetli yağışların oluşturabileceği ani sel, su baskını, dolu, yıldırım ve soba zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Meteorolojiden lodos uyarısı: Sobaları kapatın

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal, bu gece ve yarın sabah özellikle Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde rüzgarın, güney ve güneybatı kesimlerde kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini bildirdi. Ünal, yaptığı açıklamada, özellikle sonbahar ve kış aylarında kuvvetli lodos rüzgarına bağlı olarak Türkiye’nin iç ve batı kesimlerinde yaşanan soba zehirlenmelerine dikkati çekti.

Bu gece ve yarın sabah özellikle Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde rüzgarın, güney ve güneybatı kesimlerde kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini belirten Ünal, "Üzücü olayların yaşanmaması için lodos ile birlikte hava sıcaklığında gece saatleri olmasına rağmen artış ve gece sıcaklığının düşük değerlere inmeyeceği göz önüne alınarak sobaların kapatılması alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir" diye konuştu.

Ünal, bu tür meteorolojik olaylarda vatandaşların en az 24 saat önceden uyarıldığını ve bu uyarıların da medya yoluyla yapılmasının halkın bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Adnan Ünal, bu geceden itibaren Türkiye’nin güney-güneybatı yönlerinden esmesi beklenen kuvvetli lodos nedeniyle Bursa, Balıkesir, Afyon, Uşak, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce, Denizli, Isparta ve Burdur illerinde vatandaşların soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olmalarını istedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious