Havaaalanında beklenmedik problem

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Dünyanın en büyük havalimanı hizmete girmeden problemlerle karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan ve ayın 29'unda kullanıma açılacak olan Suvarnabhumi Havaalanı'nda yapılan denemelerde hiç beklenmedik bir problemle karşılaşıldı. Alandan kalkan ve inen uçakların 5 kilometre uzakta bulunan yerleşimlere çok fazla oranda gürültü oluşturduğu görüldü.

Bir aya yakın süredir havaalanına deneme inişleri yapılırken, havaalanına 5 kilometre mesafede oturan bütün vatandaşlar çok fazla gürültü olduğu gerekçesi ile Tayland Havameydanları Komisyonu'na başvuruda bulundu. Havaalanı projesinin çok uzun zaman önceden beri olduğunu söyleyen vatandaşlar, devletin bu kadar yakın mesafede yerleşim alanları açmasının doğru olmadığını belirtti. Yetkililer ise, normal şartlarda uçakların iniş ve kalkışda oluşturdukları gürültünün 18 kilometre çapında bir alanı etkileyeceği belirtilirken, çevrede bulunan 3 bin ev, 46 okul ve 76 dini merkezin gürültüden etkileneceği açıklandı.

Tayland'ın başkentinde şu anda kullanımda olan Don Muang Uluslararası Havaalanı'nın 5 katı büyüklüğünde olan Suvarnabhumi Havaalanı, saatte 80 iniş kalkış kapasitesine sahipken, vatandaşlar bu kadar yoğun bir gürültüde yaşayamayacaklarını savunuyor.

Şu anda yönetimde bulunan hükümetin ısrarla bu ay içerisinde açmak istediği havaalanında ayrıca teknik yetersizliklerde bulunuyor. Bazı havayolları açılış günü ülkeye olan uçuşlarını iptal etmeyi planlarken, açılış gününde yetersizliklerden dolayı kaos yaşanması bekleniyor. Havaalanı yetkilileri ise herşeyin yolunda olduğunu ve önemli bir aksama olmayacağını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious