Havaalanı taşımacılığında gerginlik!

Havaalanı taşımacılığında gerginlik! .10607
  • Giriş : 02.07.2007 / 15:53:00

Havaş, İETT ve taksici esnafı arasındaki anlaşmazlık büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atatürk Havalimanı'ndan şehir içine yolcu taşıma konusunda Havaş, İETT ve taksici esnafı arasındaki anlaşmazlık büyüyor. Atatürk Havalimanı'ndan şehir içine yolcu taşıma pastasının günlük ortalama 150 bin YTL olduğu kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 1 Temmuz itibariyle Havaş'ın Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan şehrin değişik noktalarına yaptığı toplu taşımaya kısıtlama getirdi. 5216 sayılı Belediyeler Kanunu'na göre alınan karara rağmen Havaş'ın iki nokta yerine hala 28 noktaya taşıma yapması sürdürmesi İETT ve taksici esnafının tepkisini çekti. TAV Holding'e bünyesinde yer hizmetleri veren Havaş'ın, UKOME kararının bozulması için yasal yollara başvuracağı, 28 noktada taşıma hizmetine de devam edeceği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre; Atatürk Havalimanı'nda günlük 150 bin YTL'lik bir taşıma pastası var. Havaş, kişi başı 9 ile 12.5 YTL ücret alarak Avrupa ve Anadolu yakasındaki 28 noktaya taşıma yapıyor. İETT ise, aynı noktalara iki tam bilet karşılığı yolcu taşıyor. Taksiciler de, Havaş'ın haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle geçen yıl sorunu mahkemeye taşımıştı.

Atatürk Havalimanı Turizm Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, Havaş'ın yayılmacı politikasının Atatürk Havalimanı'ndaki 1507, İstanbul genelindeki 18 bin 500 taksiciyi olumsuz etkilediğini iddia etti. Yasal olmayan bu konuyu bir yıl önce kendilerinin gündeme taşıdığını hatırlatan Can, ''Daha önce Havaş tek noktadan toplu taşımacılık yapıyordu. Bu bizim için çok fazla bir sıkıntı göstermiyordu. Özelleştirilip TAV Holding'e geçtikten sonra yayılmacı bir politika izledi. Havaş, taşıma noktasını 28'e çıkarınca bizim işlere de darbe vurdu. Biz bu sorunu Büyükşehir Belediyesi'ne bildirdik. UKOM'un 15 Mayıs 2007 tarihli kararıyla Havaş, 1 Temmuz 2007'den itibaren sadece Şişhane-Taksim hattında yolcu taşıyabilecek'' dedi. Havaş'ın Ulaştırma Bakanlığı'nın genelgesini dikkate alarak ''31 Aralık 2007'ye kadar 28 noktada taşıma yapmayı sürdüreceği'nin hatırlatılması üzerine Fahrettin Can, şunları söyledi: ''O genelge doğrudur. UKOME, Ulaştırma Bakanlığı'nın da olurunu alıp, 5216 sayılı Belediyeler Kanunu'nun 7 maddesinin P şıkkına göre kararı almıştır. Artık UKOME kararı genelgenin önündedir. Biz yetkilerinden, alınan bu kararın uygulanmasını bekliyoruz.''

Fahrettin Can, Büyükşehir Belediyesi'nin bundan sonra İETT otobüslerini Havaş'ın peronlarına çekeceğini anlatarak, ''Şu andaki görünüm bir bulmaca gibi. Yolcuların havalimanındaki İETT duraklarını bulabilmesi çok zor. Dünyanın en pahalı yatırım aracı olan metro, sanki havalananda yokmuş gibi gösteriliyor'' dedi.

5216 sayılı Belediyeler Kanunu, 'Havaalanı ile yerleşim yerleri arasındaki düzenli yolcu taşıma işinin belediyelere ait toplu taşıma araçları ile yapılmasını' emrediyor. Havaş, özelleştirmeden önce sadece Havalimanı-Aksaray-Şişhane arasında taşıma yapıyordu. TAV bünyesine girişinden sonra taşıma noktalarını; Taksim, Etiler-Akmerkez, Kozyatağı, Bakırköy ana hatları üzerinden 28 noktaya taşıdı. Havaş aynı şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan da Bostancı, Perdik-Kadıköy, Kozyatağı, Taksim ve 4. Levent'e yolcu taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious