Havaalanı yangını sabotaj değil

Havaalanı yangını sabotaj değil.4195
  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, kargo terminalindeki radyoaktif madde incelemesi sonucu hava, su ve çevreye karışan radyasyon bulunmadığını belirterek, yangının çıkış sebebinin kesinlikte sigara ya da sabotaj olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Güler, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barış Tozar ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte helikopterle yangın alanın üzerinde dolaştı. Ardından Atatürk havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilere açıklama yapan Vali Güler, son yıllardaki en büyük yangınlardan birinin yaşandığını belirterek, 22 bin metrekarelik alanın tamamen yandığını ifade etti. Yangının çıkış noktasındaki sundurmada çok miktarda tekstil ürünü bulunduğunu dile getiren Güler, yangına ilk müdahale mümkün olmadığı için kısa sürede büyüdüğünü kaydetti. Çıkış sebebinin kesinlikte sigara ya da sabotaj olmadığına dikkat çeken Güler, "Elektrik kontağı ya da kaynak çalışmasından kaynaklanabileceği ihtimali üzerinde duruluyor" dedi.

Güler, yüksek ısı nedeniyle çoğu madeni maddenin eridiğini, kasalar içindeki sigortası olan kıymetli değerlerin de sahipleriyle birlikte bilirkişi tarafından tespit edileceğini, titiz çalışmalarla hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini dile getirdi. Vali Güler, Büyükşehir Belediyesi'nin kiraladığı yangın söndürme uçaklarının da yangını kontrol altına almada büyük katkısı olduğunu belirtti.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barış Tozar da, Bakan Binali Yıldırım'dan alınan talimatla Türkiye hava trafiği yükünün yüzde 40'ın çeken Atatürk Havalimanı'ndaki kargo terminalinin kademeli olarak Çorlu'ya taşınacağını, gerek duyulduğu taktirde Sabiha Gökçen Havaalanı'nı yedek meydan olarak kullanacaklarını söyledi. Tozar, hiç kimseyi mağdur etmeden Çorlu Havaalanı'nda bir Kargo Köy kuracaklarını, Atatürk Havalimanı'nın artık bu yükü taşıyacak hali kalmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious