Havaalanlarına yalan makinesi

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İngiliz güvenlik yetkilileri ülke genelinde, geçen hafta Londra'da engellenen uçaklara saldırı planına benzer yaklaşık 70 farklı soruşturma sürdürüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'de ABD'ye giden uçaklara yönelik bombalı saldırı planlarını engelleyen Scotland Yard ve iç güvenlik ofisi MI5'in, son plana benzer hazırlıklarda bulunan 100'ün üzerinde şüpheliyi izlediği belirtildi. İçişleri Bakanı John Reid, önceki gün yaptığı açıklamada, güvenlik servislerinin yaklaşık 24 'büyük saldırı' planını incelediğini söyledi. Telegraph gazetesi ise bahsi geçen dosyaların dışında 50'yi aşkın saldırı planının da yakından takip edildiğini kaydetti. İzlenen gruplardan bazılarının İngiltere dışında Irak ve benzeri sıcak noktalarda düzenlenecek saldırı planları için mali kaynak topladığı belirtiliyor. MI5 ajanlarının, ülke çapında yaklaşık 1200 potansiyel terör zanlısını takip ettiği de gelen bilgiler arasında.

EĞİTİM KAMPLARI

Guardian gazetesi, terör hücrelerinin İngiltere ve Galler bölgesindeki milli parklarda kurdukları kamplarda militanlarına silah ve bomba eğitimi verdiğini duyurdu. Habere göre, Lake District bölgesinde yaklaşık 20 kişilik bir grubun son 1 yıldır kurdukları kampta, militan yetiştirdiği kaydedildi.

EL KAİDE İTİRAFI

Londra saldırılarının engellenmesinde önemli rol oynayan Pakistan istihbaratı, ülkede yakalanan İngiliz vatandaşlarından Raşid Rauf'un sorgusunda El Kaide örgütüyle bağlantısını kabul ettiğini bildirdi. Pakistanlı yetkililer, 25 yaşındaki Rauf'un, Lahor kentinde El Kaide bağlantılı radikal el Muhacirun grubu üyeleriyle temasa geçtiğinin belirlendiğini ifade etti. Rauf'un, Londra saldırısının El Kaide'nin Afganistan ayağı tarafından planlandığını kabul ettiği belirtildi. Pakistan'daki İnsan Hakları Komisyonu ise, Rauf'un ifadesini işkence altında verdiğini öne sürdü.

Teröristleri yalan makinesi yakalatacak

ABD, Londra'da engellenen saldırılar ardından, havayolları güvenliğinde yeni uygulamalar başlatacak. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, İsrail'de geliştirilen yeni güvenlik bir cihazı, ABD'deki pilot uygulamalardan tam not aldı. Güvenlik yetkilileri, şüpheli gördükleri yolcuları, yarı açık bir kabini andıran cihaza sokuyor. Bir elleri tansiyon, nabız ve terleme seviyesi gibi fiziksel değişimleri gözlemleyen sensörlere bağlı olan yolcular, diğer ellerini ise karşılarına yerleştirilmiş ekranda gördükleri soruları yanıtlamak için kullanıyorlar. Sistemin amacı, tansiyon yükseltici sorular karşısında, kişilerin bünyesinde meydana gelen değişiklikleri ölçerek yalan söyleyip söylemediklerini anlamak.

Alarm seviyesi düşürüldü

İNGİLTERE ve ABD, Londra'da engellenen saldırı planı ardından artırdıkları terör alarm seviyelerini düşürdü. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, kritik anlamına gelen kırmızı alarm derecesinin, yüksek anlamına gelen turuncuya çevrildiği bildirirken, İngiltere de, alarm seviyesinin saldırı olasılığı bulunduğunu gösteren, 'kritik' seviyeden 'ağır'a düşürüldüğünü duyurdu. Öte yandan ABD, havaalanlarındaki yasakları da hafifletti. Ülkede çoğu sıvı ve jel maddenin taşınmasına yönelik yasaklar sürerken, belli bir miktar sıvı ilaç, şeker hastalarının kullandığı glikoz jel gibi ilaçlar, sıvı dudak nemlendircileri ve bebek mamalarına izin veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious