Havada panik!

Havada panik!.6783
  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Atatürk Havalimanı'nda 300 polisin katılımıyla gerçekleştirilen uçak kaçırma tatbikatında özel harekat timleri, 10 saniyede uçağın içine girerek hava korsanlarını etkisiz hale getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara'dan kalkan Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli "Efes" adlı Boeing 737-800 tipi uçağının, saat 17.22'de üç hava korsanı tarafından kaçırıldığı sinyali gelmesi üzerine emniyet birimleri alarma geçti.

Yapılan görüşmelerde Rusça konuşan korsanların uçağı Rusya'ya götürmek istedikleri ve üç yaralı yolcu olduğu öğrenildi. Korsanlar, Atatürk Havalimanı'nda yakıt alma karşılığında yaralıları serbest bırakmaya ikna edildi. Saat 18.00 sıralarında İstanbul'a inen uçak apronda operasyon düzenlenebilecek bir bölgeye yönlendirildi.

Bu sırada özel harekat timlerinin de bulunduğu 300 kadar emniyet kuvveti hazırlıklarını tamamladı. Korsanlar, görüşmeler devam ederken, uçağa polislerin yaklaşması halinde her 15 dakikada bir yolcuyu öldürecekleri uyarısını yaptı. Görüşmelerden elde edilen bilgilere göre, korsanların uçağın hangi bölümlerinde bulunduğunun belirlenmesi üzerine özel timler kör noktalardan uçağa yaklaştı.

İki dakikada uçağın altına gelen timler, değişik noktalardan hepsi de aynı anda harekete geçerek 10 saniyede içeri girip hava korsanlarını etkisiz hale getirdi. Operasyon sırasında hiçbir yolcu zarar görmedi. Korsanların yakalanmasından sonra çok sayıda polis uçağın çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Uçaktan indirilen korsanlar elleri kelepçelenerek karakola götürüldü. Yolcular ve uçuş ekibinin inmesinin ardından uçak, bomba dedektör köpekleriyle arandı.

Tatbikat hakkında bilgi veren Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri M. Vedat Müftüoğlu, amaçlarının operasyon yapacak birimleri diri tutmak varsa eksikleri görmek olduğunu söyledi. Müftüoğlu, tatbikatta iletişim ve koordinasyonun başarı ile sağlandığını, bir sonraki tatbikatın ise 2007 yılı içinde gündüz yapılacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious