Havada panik ucuz atlatıldı

Havada panik ucuz atlatıldı.5892
  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Antalya-İstanbul seferini yapan yolcu uçağındaki iki kişinin, ‘uçağın motoru yanıyor’ diyerek acil durum kapılarını açmasıyla büyük bir facianın eşiğinden dönüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Atlasjet Havayolları Genel Müdürü Kaptan Pilot Tuncay Doğaner, olayın çok büyük bir sorumsuzluk olduğunu belirterek, iki yolcu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Bir yetkili ise, motorda gaz sıkışması olduğunu ve kuvvetli rüzgar nedeniyle alev uzamasının yanlış yorumlandığını söyledi.

İstanbul'a gitmek üzere 6 mürettebat ve 175 yolcusuyla Antalya Hava Limanı'ndan kalkan Atlasjet Havayolları'nın KK 4019 sefer sayılı A 320 tipi uçağı, dün saat 23.10'da Atatürk Hava Limanı'na başarılı bir iniş yaptı. Daha sonra VIP Salonu önündeki park pozisyonuna yanaşan uçağın acil çıkış kapılarında oturan yolculardan biri motordan duman çıktığını gördü. Paniğe kapılan yolcu, kanat üzerindeki acil çıkış kapısını açarak tahliyeyi sağlayan slaytı patlattı. Yaşanan panik üzerine diğer acil çıkış kapısı yanında oturan yolcu da kanat üzerindeki çıkış kapısını açtı.

Gelişmeler karşısında büyük korku yaşayan yolcular, canlarını kurtarabilmek için adeta birbirlerinin üzerine çıkarak uçaktan inip kaçışmaya başladı. Yolcular VIP Salonu'na sığınırken, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) ait itfaiye ekibi olay yerinde güvenlik tedbiri aldı. Kontrolleri yapan itfaiye ekibi, bir süre sonra uçakta herhangi bir yangın olmadığını rapor ederken, yolcular da otobüslerle bagajlarını almaları için VIP Salonu'ndan alınarak İç Hatlar Terminali'ne götürüldü.

Atlasjet Havayolları Genel Müdürü Kaptan Pilot Tuncay Doğaner, olayın çok büyük bir sorumsuzluk olduğunu belirterek, iki yolcu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Acil çıkış kapısı yanında oturan yolcunun motordaki dumanı görmesi üzerine panikleyerek kapıyı açtığını ifade eden Doğaner, "Acil çıkış kapıları açılınca uçuş ekibi önce terörist eylem olduğunu zannetmiş. Ancak sonra olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı öğrenilince yolcuları yatıştırmak için büyük çaba sarfedilmiş." dedi.

Atlasjet'ten birbaşka yetkili ise, gaz sıkışması olduğunu ve kuvvetli rüzgar nedeniyle motordaki alev uzamasının yanlış yorumlandığını söyledi.

Her uçak tipinin acil çıkış kapıları farklı sayıdadır. Kimi uçakta acil çıkış kapısı önde ve arkada olmak üzere sadece iki adetken bazı uçaklarda bu sayı koltuk sayısıyla orantılı olarak artar. Bu nedenle Uçuş Güvenlik Kartları'nı uçağa bindikten sonra dikkatle incelenmesi gerekir. Acil çıkış kapıları açıldığında slytlar açılarak yolcuların buradan tahliyesi sağlanır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious