Havadaki kimyasallar gıda yoluyla bize ulaşıyor

  • Giriş : 04.04.2008 / 19:17:00
  • Güncelleme : 04.04.2008 / 18:50:18

Prof. Dr. Ali Osman Karababa, "Fabrika bacalarından havaya bırakılan kimyasal atıklar ve ağır metaller, tarım ürünlerine bulaşarak gıda yoluyla bize ulaşıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi'nde düzenlenen "Kanserden Korunma ve Çevre Sorunları" konulu sempozyuma katılan Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Karababa çinko, kurşun, krom ve civa gibi ağır metallerin kansere yol açtığını belirterek, "İnsan beyni sağlığı destekler nitelikte olmadıkça ve kanunlara uyulmadıkça bunca kanunun varlığı bizi kurtaramaz." şeklinde konuştu.

Sağlığı korumak için bilinçli olmak gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Karababa, mutfaklarda yağların birkaç kere kullanımdan sonra kanserojen madde üretmeye başladığını, İzmir'in vazgeçilmezlerinden olan midyenin ağır metaller içerdiğini, tatlandırıcıların, gıdalarda albeniyi arttırmak için kullanılan boya maddelerinin ve kozmetik ürünlerinin de kansere yol açtığını dile getirdi.

EÜ Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Uz. Dr. Yasemin Bölükbaşı ise gelişmekte olan ülkelerde sigaradan ölümlerin daha fazla olduğunu belirterek, sigara sebebiyle oluşan hastalıklarda kalp ve damar hastalıklarının ilk sırayı aldığını kaydetti. Sigara tiryakilerinin yüzde 10-15 kadarının akciğer kanserinden öldüğünün altını çizen Uz. Dr. Bölükbaşı, "Sigaranın yol açtığı hastalıkların içinde en korkuncu akciğer kanseridir. Tedavisi çok zor, korunması ise çok kolaydır" dedi. 15 yaşın altında sigaraya başlayanlarda ölüm riskinin 15 kat daha fazla olduğunu vurgulayan Bölükbaşı, sigara dumanına 5 dakika maruz kalmanın da bir tane içmek kadar zarar verdiğini söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Kılınç da dünya sigara tüketiminin yaklaşık yüzde 70'inin az gelişmiş ülkelerde olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "Günümüzde dünyada 1.3 milyar kişinin sigara içtiği tahmin edilmektedir. 2005'te 5 milyon insan, sigara içtiği için öldü. 2030'da bu sayı 10 milyon olacak. Her yıl ülkemizde 100 bin insanımızı, erken yaşlarda sigaraya kurban veriyoruz. Tedbir alınmazsa bu sayı yılda 250 bine çıkacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious