Havadan denetimde dijikopter dönemi

Havadan denetimde dijikopter dönemi.17940
  • Giriş : 02.02.2008 / 14:16:00

Son yıllarda gelişen teknoloji beraberinde birtakım kolaylıkları da getiriyor. Kısa bir süre öncesine kadar havadan fotoğraf çekmek için uçak veya helikopter kiralanırken bu işler artık maket uçak ya da helikopterlerle daha az bir maliyete yapılabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana'da uzun süredir faaliyet gösteren Prizma Elektronik Bilgisayar firması geliştirdiği Dijikopter ile müşterilerine yaklaşık bir yıldır havadan fotoğraf çekim hizmeti veriyor. Adana'da devam eden İnşaat Fuarı'na katılan ve açtığı standta hizmetlerine tanıtan firmanın Genel Müdürü Medet Elmalı, Djikopter olarak adlandırdıkları sistemin maket helikopter ile havadan fotoğraf veya video çekimi yapmak için geliştirilmiş sistem olduğunu belirterek Türkiye genelinde bu işi yapan 4 firmadan biri olduklarını ifade etti.

Tamamen kendi dizaylarını olan Djikopter'in hava ve çevre koşullarına göre 250 metreye kadar yükselebildiğini ve manevra kabiliyeti sebebiyle dar alanlarda istenilen fotoğraf veya görüntüyü çekebildiğini belirten Elmalı, "İnşaat şirketlerine, belediye ve kamu kurumlarına, peyzaj firmalarına, sigorta şirketlerine, turizm firmalarına, basın kuruluşlarına hizmet veriyoruz. Bu sistemi bir defa çalıştırmanın maliyeti bin dolar. Aynı işi helikopter veya uçakla yapmaya çalışsanız hem daha pahalı hem de istenilen fotoğraf veya görüntüyü manevra kabiliyetindeki eksiklik sebebiyle alma şansınız yok. Biz havadan görüntüleme maliyetini en az 10 kat aşağıya çekmiş olduk. 8 bin YTL'ye mal olan Dijikopterin kullanımı göründüğü kadar da kolay değil." dedi. İlk kez katıldıkları fuarda gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını belirten Elmalı, maket helikopterin 450 cc'lik benzinle havada 15 dakika kalabildiğini sözlerine ekledi.

Djikopter sistemi maket helikopterin ayağına bağlanan dijital fotoğraf makinası veya kameranın yerden kontrol edilerek çalışması esasına dayanıyor. Sistem iki kişi tarafından kumanda ediliyor. Bir kişi model helikopteri kullanırken, diğer kişi de fotoğraf makinası veya kamerayı kontrol ederek istenilen fotoğraf veya görüntüyü çekiyor. Sistemde helikopterdeki görüntü veya fotoğraf kablosuz görüntü taşıma sistemi ile yer istasyonuna iletiliyor. Yerdeki operatör kamerayı 150 derece dikey, 60 derece yatay çevirerek istediği görüntüyü yakaladığında kumandadaki deklanşöre basarak fotoğraf çekimi yapıyor.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious