Havadan ilaçlama zehirliyor

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, havadan yapılan zirai ilaçlamaların akut zehirlenmelere yol açtığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, tarımsal bitkilere havadan yapılan zirai ilaçlamanın yasaklanması ile ilgili gelen eleştirilere cevap verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada; Türkiye'de kullanılan zirai ilaçlamalarla ilgili metod ve talimatlarda uçakla ilaçlama tavsiyesinin bulunmadığı bildirildi.

Yer aletleriyle, tavsiye edilen ilaçların etkinliklerinin yüzde 97 üzerinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, uçakla ilaçlamalarda bu oranının yakalanamayacağı vurgulandı. Yer aletleriyle yapılan mücadelenin kalite ve verim artışı sağladığı aktarılan açıklamada, "Sünede yer aletleriyle mücadeleye geçilmesi ile birlikte, kaliteli buğday ithal eden ülkemiz kaliteli buğday iharç eden ülke konumuna gelmiştir" denildi.

Açıklamada, yer aletleriyle ilaçlamaya geçilmesinin iddia edildiği gibi 1 milyar dolarlık maddi kayba neden olmasının ise mümkün olmadığı kaydedildi. Rusya ile 2005 yılında yaş meyve ve sebzede ilaç kalıntısı nedeniyle yaşanan krizin anımsatıldığı açıklamada, "Hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı yer aletleriyle yapılan mücadelede, havadan ilaçlamaya göre başarısının daha yüksek olması verim ve kaliteyi yükseltecek, dolayısıyla üreticinin gelirini arttıracaktır. Ayrıca havadan yapılan ilaçlamalarla hedef dışına rüzgar ile sürüklenen yüzde 30 luk ilaç miktarının, insanlar tarafından teneffüs edilme riskinin yanısıra, diğer ürünlere bulaşmaktadır" görşülerine yer verildi.

Gelişmiş ülkelerde kullanılan yerden mücadelenin, iddia edilenin aksine çağın gereklerine uygun bir yaklaşım olduğunun altı çizilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Yerden ilaçlamalardaki damlaların iri olması nedeniyle hava akımına kapılarak çevre kirliliğine daha çok neden olduğu iddiası fizik kanunlarına aykırıdır. Havadan atılan ilacın yüzde 1'den çok azı hedef alınan zararlıya ulaşmaktadır. Geriye kalan yüzde 99'undan fazlası ise sürüklenme, buharlaşma, parçalanma ile hedef olmayan alanları zehirlemektedir. Buharlaşan ve atmosferde asılı kalan kimyasalların yüzde 30'u diğer çevresel değerler yanında, yerleşim birimlerinin bulunduğu alanlardaki insanları da doğrudan etkileyerek akut zehirlenmelere neden olabilmektedir. Ayrıca uçakla yapılan ilaçlamalar doğal dengenin daha fazla bozulmasına sebep olmaktadır. Örneğin, 1987-1988 yıllarında Trakya'da havadan yapılan ilaçlamalar sonunda yılanların ölmesiyle, 1989 yılında farelerin zararı artmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious