Havai fişekler satıcının elinde patlattı

Havai fişekler satıcının elinde patlattı.19622
  • Giriş : 03.01.2009 / 12:14:00

Kriz, son yıllarda bayram kutlamaları, resmi törenler ve yılbaşı programlarının vazgeçilmezi haline gelen havai fişek gösterilerini de vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçen aylarda ithal havai fişeğe getirilen yüzde 150'lik vergi artışının üzerine krizin eğlence sektörünü vurması da eklenince, havai fişek sektörü en kötü yılbaşı gecesini yaşadı. Sektördeki talep daralması, 2007 yılbaşı gecesine göre yüzde 80'e ulaştı. İnsanlar yılbaşını dışarıda geçirmek yerine evlere kapanınca, restoran ve belediyeler tarafından düzenlenen havai fişek gösterilerinin birçoğu iptal edildi.

Gösteriler yüzde 50 düştü
Havai fişek gösterileri düzenleyen Ersun Havai Fişek Şirketi'nin sahibi İzzet Erkoç, "Zaten patlayan maytap depolarının gündeme gelmesiyle birlikte yıl içinde havai fişekten soğuyan vatandaş, krizle birlikte keyfinden de vazgeçti. Yılbaşı talepleri, 2007'ye göre yüzde 80 azaldı" dedi.

Talebin yetersiz olması nedeniyle tüm personele yılbaşı izni verdiklerini anlatan Erkoç, "Yeterli talep olsaydı geceyi ailelerimizle geçirme keyfinden feragat ederdik" diye konuştu. Erkoç, havai fişek dışında çeşitli ışık ve ses efekti gösterileri de düzenlediklerini, bu gösterilerde de talebin tabana vurduğunu dile getirdi. 2008'de işlerinin 2007'ye göre yüzde 50 azaldığını belirten Erkoç, 2009'un daha da kötü geçeceğini söyledi.

Burak Havai Fişek'in sahibi İbrahim Sungur ise 2008'e girerken yılbaşı gecesi 10 gösteri düzenlediklerini, bu yıl ise İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırı nedeniyle sadece 3 belediyeden sipariş alabildiklerini söyledi. Restoran ve düğünlerde düzenlenen havai fişek gösterilerinin neredeyse bittiğini kaydeden Sungur, kamu kurumlarının bayram ve özel günlerde düzenlediği gösterilerde ise yüzde 50 azalma olduğunu kaydetti. Sungur, "Krizle birlikte insanlar parayı rahat harcamak istemiyor. Havai fişek işi yaz aylarında ve bayram, tören ve düğünlerde oluyor. Bu sene 6 aylık sezonda 3 aylık iş yaptık. Şimdi kara kara düşünüyoruz. 10 senelik firmayız, 2009'da muhtemelen bu işi bırakacağız" dedi.

Anadolu'dan da umut yok
Havai fişek gösterisi düzenleyen şirketlerin bir diğer umudu olan Anadolu satışları da dibe vurdu. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, düğünlerde silah yerine havai fişek veya benzeri ses ve ışık gösterileri düzenlenmeye başlanmasıyla umutlanan havai fişekçiler, kriz nedeniyle Anadolu pazarından da umduğunu bulamadı. Sönmez Havai Fişek'in ortağı Sedat Sönmez, "Maytap fabrikası patladı, 20 işçi öldü, havai fişek sandılar, oysa bizim ürünlerimiz Çin'den geliyor. 'Metropollerde satışlar azaldı, bari Anadolu'ya yönelelim' dedik. Ama krizle birlikte zaten zor durumda olan Anadolu insanı da havai fişeği unuttu" dedi. Sönmez, yeni ithalat vergisi nedeniyle ürünlere yüzde 100 zam yaptıklarını, 2008'de 2007'ye göre satışlarda yüzde 40'lık bir azalma yaşadıklarını kaydetti.

Gösteri yapan da keyif almadı
Yıldızlar Havai Fişek yetkilisi Kenan Vural, 2007 yılbaşı gecesi 5 ayrı restoranda havai fişek gösterisi düzenlediklerini, bu sene ise sadece 1 restoranda gösteri yaptıklarını söyledi. "Kötü yılbaşılar gördük ama bu seneki kadar kötü değildi" diyen Vural, "İnsanlar kriz kelimesinin k'sinden bile korkuyor. Eğlence sektörü başka sektörlere benzemiyor. Bu gösterileri 3 kuruş kazancıyla geçinmeye çalışan kesim zaten düzenlemiyor. Lüks restoranlar müşteri azlığından gösteri talep etmediler. Gösteri düzenlediğimiz tek restoran da yarı yarıya boştu, biz de işimizden keyif alamadık" dedi.

Referans

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*