Havalar ısındı, polis sürücüleri trafik stresine karşı uyardı

Havalar ısındı, polis sürücüleri trafik stresine karşı uyardı.13719
  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte trafik polisi, sürücüleri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trafik stresinin sıcakla birlikte arttığına dikkat çeken uzmanlar; "Sıcak, insanda fiziksel ve ruhsal dengenin bozulması sonucu algılamanın güçleşmesine neden olmaktadır. Aşırı sıcakların kazaları da artırdığı gerçeği gözardı edilmemelidir" diye araç sürücülerini ikaz etti.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Balkanlı, yaz aylarında zaman zaman sıcaklıkların hayatı olumsuz etkilediğini, sıcaklardan en çok etkilenenlerin başında kamu hizmeti yapan şoför esnafının geldiğini söyledi. Balkanlı, şoför esnafının kamuya hizmet etmek ve ailesinin geçimini sağlamak için kavurucu sıcak altında direksiyon başında çalışmak zorunda olduğunu belirterek; "Bu nedenle başta şoför esnafımız olmak üzere trafiğe çıkan tüm sürücüler, sıcaklığın had safhaya ulaştığı bugünlerde uzmanların önerilerine daha çok kulak vermelidir. Güneşin altında 40 dereceyi bulan sıcakta şoför esnafımızın trafiğe çıkmama gibi bir lüksü bulunmamaktadır. Gün boyu direksiyon başında çalışmak zorunda olduğundan dolayı da büyük tehdit altındadır. Sıcak, insanda fiziksel ve ruhsal dengenin bozulması sonucu algılamanın güçleşmesine neden olmaktadır. Aşırı sıcakların kazaları da artırdığı gerçeği gözardı edilmemelidir" dedi.

Şoförleri bol bol su içilmesi, hafif, yağsız ve bol sulu yiyecekler yenilmesi konusunda uyaran Balkanlı, açık renkli ve pamuklu giysiler giyilmenin de yararlı olacağını kaydetti. Tatil mevsimi nedeniyle şehirler arası yollarda da trafik yoğunluğunun arttacağına işaret eden Balkanlı, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanılmaması gerektiğini hatırlatarak, tatilcilere "Hızınızı aracınızın teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlayın. Uzun yolda sık sık mola verip hem aracınızı, hem de kendinizi dinlendirin. Kesinlikle hatalı sollama yapmayın. Gideceğiniz yere zamanından önce değil, sağlıklı ve kazasız olarak gitmeyi hedefleyin" tavsiyesinde bulundu.

Trafik Denetleme Şube Müdürü Balkanlı araç sürücülerinin araç içerisinde sıcaktan etkilenmemek için yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı; "Sıcaktan konsantrasyonunu kaybedebilecek diğer sürücülere karşı önlem almak açısından araba kullanırken etrafınızdaki araçlarla aranızda mesafe bırakın. Araçta klima varsa aracın içi soğuduktan sonra yola çıkın. Klima yoksa aracın camlarını açmayı unutmayın. Sıcak bir araçta rehavete kapılabilirsiniz. Aracın derece göstergesine dikkat edin ve radyatörün su kaynatma riskine karşı yanınızda bir şişe su bulundurun. Eğer radyatöre su eklemeniz gerekiyorsa o zaman kapağını açmadan önce soğumasını bekleyin. Gözünüzün kamaşmasını önlemek için güneşliğinizi indirin. Ama bunu seyir halindeyken ani bir hareketle değil de araca bindiğinizde yapın. Uzun bir yolculuğa çıkmadan aracınızı baştan aşağıya kontrol etmeniz özellikle sıcak havalarda çok daha önem kazanır. Sıcak havalarda aracınızdaki su seviyesi düşer, lastikleriniz daha kolay zarar görebilir ve aracın ön camına sinekler yapışır. Yolculuk sırasında yorgunluk ölümle sonuçlanacak kazalara neden olabilir. Bu nedenle yol boyunca sık sık mola verin, kafein içeren (kahve gibi) içecekler alın, soğuk suyla duş yapın ve yanınızda su bulundurun."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious