Havalar ısındı Güneydoğu'da damdan düşmeler arttı

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Sıcakların artmasıyla birlikte damdan düşenlerin ve ölenlerin sayısında artış yaşanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde trafik kazalarından sonra en fazla ölümler damdan düşme sonucu meydana geliyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre son 4 yıl içinde 96 kişi damdan düşerek hayatını kaybetti. Sıcakların 40-45 dereceyi bulduğu bölgede vatandaşlar rahat bir uyku için damda yatmayı tercih ediyor. Ancak herhangi bir tedbir almadıkları için uyandıklarında kendilerini yerde buluyor. Vücudunun değişik yerlerinden yaralanan vatandaşlar, hastanelerin beyin cerrahi ve ortopedi servislerinde tedavi görüyor. Tedavi görenlerin kimisi hayati tehlikeyi atlatırken, kimisi ise hayatını kaybediyor.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne geçen yıl mayıs ayında damdan düşme gerekçesiyle 150 başvuru olurken; bu vakalarda 3 kişi yaşamını yitirdi. Bu yıl ise son bir ayda sadece Diyarbakır'da damdan düşen 110 kişiden 12'si hayatını kaybetti. 2004 yılında Batman'da damdan düşen 2 bin 500 kişiden 30'u hayatını kaybederken; geçen yıl ise yaklaşık damdan düşen 3 bin kişiden 25 kişi hayatını kaybetti

Günde ortalama 9 kişinin damdan düştüğü Batman'da bu yıl son bir ayda 250 kişi damdan düşerken bunlardan 3 kişi yaşamını yitirdi. Damdan düşenlerin yüzde 50'si 10 yaş altı çocuklardan oluşuyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin araştırmasına göre son 4 yılda bölgede bin 600 43 kişi damdan düşme gerekçesiyle hastaneye başvurdu. Bu düşmelerin 96'sı ise ölümle sonuçlandı.

Damdan düşenlerin yaş ortalaması 18 olarak tespit edilirken; yüzde 81'i de 30 yaş altı olarak belirlendi. Genelde bölgede insanlar 4.5 metre yükseklikten düşüyorlar. En sık ölüm nedeni ise beyin ve kafa travmalarından oluşuyor. Yüksekten düşenlerin yüzde 35'inde kemik kırıkları meydana gelirken; 100 hastaya iç kanamadan dolayı karın içi operasyon yapıldı. Düşme sonucunda karciğer ve dalak yaralanmaları yoğun yaşanırken; 100 hastada kol kırıkları tespit edildi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Yağmur, damdan düşme hadiselerinin genellikle yaz mevsiminde yoğunlaştığını söyledi. Bölgede yaşayan sosyo ekonomik yapısı düşük insanların hava sıcaklıklarının üst seviyeye yükselmesinden dolayı evlerinin damlarında (Baca) yattıklarını belirten Prof. Dr. Yağmur, geceleri uyku sırasında yoğun bir şekilde düşme hadiselerin yaşandığını vurguladı.

Belediyenin vatandaşları bu konuda uyarması gerektiğine dikkat çeken Yağmur, damdan düşerek hastaneye başvuranların büyük bölümünde beyin travmaları, kol ve bacak kırılmaları görüldüğünü kaydetti. Basit yapılar olan gecekondu evlerin damlarına en az 1 metre koruyucu duvarların yaptırılmasının şart olduğunu vurgulayan Yağmur, insanların eğitilmesi gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır Sağlık İl Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, Güneydoğu'daki özellikle yaz aylarında açık yerlerde yatmalardan dolayı yüksekten düşme olaylarının çok yaşandığını dile getirdi. Daha çok çocuk ve gençlerin düştüğünü anlatan Kubat, "Damdan düşme genelde gece oluyor. Özellikle çocuklar ve gençler gece ihtiyaç gidermek için kalktıklarında, dengelerini kaybedip düşüyorlar. Uyku sersemliğiyle bu tür hadiseler çok oluyor. Düşme hadisesi yaşandığında vatandaşlar müdahale etmemelidirler. Olay 112 Acil Servis'e bildirilmeli. Böylelikle olay yerinde müdahaleler daha tıbbi olur. Çünkü damdan düşenlerin bir kısmı hayatını kaybediyor." diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Gaziantep gibi illerde her yıl 250 ile 500 arasında damdan düşme vakası gerçekleşiyor. Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü'nün 2004 yılı verilerine göre ise, kaza sonucu 2 bin 436 düşme hadisesi meydana geldi. Düşme sonucu yaralananlar hastanelerde tedavi görürken, 28 kişi ise hayatını kaybetti.

Bölgede travma nedenleri arasında; trafik kazaları (araç içi, araç dışı, at arabasından düşme, bisiklet ve motorsiklet kazaları), yüksekten düşme (damdan düşme, inşaattan düşme), ev içi kazalar (televizyon düşmesi, kucaktan düşme, tahtdan düşme, merdivenden düşme, balkondan düşme), hayvan kazaları (At ve inek tepmesi), darp (aile içi, arkadaş, sıra, su, seçim, sarhoş, düğün), üzerine kaya düşmesi, spor yaralanmaları, okul içi yaralanmalar sık görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious