Havalar ısındı yabani mantarlara dikkat!

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Bahar aylarında hava sıcaklıklarının 20-22 dereceye ulaşmasıyla orman altı bitki örtüsünde mantarlar da yüzünü göstermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mantarların bilinçsiz toplanıp tüketilmesi durumunda sonu ölüme kadar varan istenmeyen durum ortaya çıkarıyor. Çorum’da da son bir hafta içinde 5 kişi mantar zehirlenmesinden dolayı hastaneye kaldırıldı.

”Mantar zehirlenmeleri bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerle başlar ve birkaç gün sonra şiddetini arttırarak karaciğer ve böbreklerde ağır tahribatlara yol açar.” diyen Çorum İl Sağlık Müdürü Fikret Purtul, bunların sonucunda karaciğer ve böbrek yetmezliklerinin ortaya çıktığını belirtti. Mantardan zehirlenen hastanın giderek sarardığını ve şuurunu kaybettiğini ifade eden Purtul, hastayı kurtarmanın en önemli yolunun organ nakli olduğunu anlattı.

Çorum Devlet Hastanesi’ne son birkaç gün içerisinde 5 kişinin mantar zehirlenmesinden getirildiğini söyleyen Fikret Purtul, ”Vatandaşlarımız gelişi güzel kırdan topladıkları mantarları yemektedirler ve zehirlenmeler meydana gelmektedir. Şuana kadar Çorum Devlet Hastanesi’ne 5 kişi mantar zehirlenmesi nedeniyle baş vurmuştur. Bunlardan üçünün durumu ağır olduğu için Ankara’da çeşitli hastanelere sevk edilmişlerdir. İki kişi ise Çorum Devlet Hastanesi’nde müşaade edilerek, takip ve tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edilmişlerdir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious