Havalar ısınıyor, günde en az 8 bardak su için

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Havaların ısınmaya başladığı şugünlerde uzmanlar vatandaşları sağıklı bir yaşam için günde en az 8 bardak saf suyun tüketilmesi konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Yetişkinlerde vücut ağırlığının yüzde 50-60'ını su oluşturur. Bu oran normal zamanda doğmuş bebeklerde yüzde 70'e, erken doğmuş bebeklerde yüzde 80'e kadar ulaşır. Yetişkinlere oranla çocuğun vücundaki fazla su, hücreler arasında ve dolaşım sisteminde bulunur. Çocuklar yetişkinlere oranla vücutlardaki suyu daha çabuk kaybederler. Kaybedilen suyun yerine konulmaması çocuğun yaşamını tehdit edebilir." uyarısında bulunan uzmanlar, çay ve kahve gibi içeceklerle de vücudun su ihtiyacının karşılanabileceğini söylüyor.

Halk arasındaki yaygın inanışa göre vücudun günlük ihtiyacı olan suyun, saf su olarak tüketilmesi, çay- kahve gibi içeceklerin içerisinde bulunan suyun vücudun ihtiyacı olan miktar içinde yer almadığına işaret eden Amerikan Ulusal Tıp Enstitüsü Yemek ve Beslenme Bölümü üyelerinden Paula Trumbo, bunun tamamen yanlış olduğunu savunuyor.

Trumbo, "İnsanlar yedikleri yemeklerden su ihtiyaçlarının çoğunu elde edebilirler. Meyve ve sebzelerde yüzde 80 ile 90 arasında su bulunur. Ayrıca et ürünlerinde yeterli miktarda su vardır. Hatta ekmek ve peynirde bile yüzde 35 oranında su bulunmaktadır. Bu durum meyve suları, süt ve diğer içecekler için de birer artıdır." uyarısında bulunuyor.

Bir su firmasının resmi internetinde verilen bilgiye göre ise hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte saf su tüketiminin önem kazandığı belirtiliyor.

Sitede yapılan açıklamada; "İnsan yaşam evreleri arasında en az suyu, yaşlılık döneminde içer. Çünkü, insan beyninin yaşlandıkça, susuzluk sinyallerini gönderme oranı azalır hatta tümüyle körelir. Oysa yaşlılık döneminde suyun yaşamsal önemi büyüktür. Kasların yüzde 70'i sudur. Hareket için gerekli olan enerjinin oluşumu, suyun bu denli yoğun olduğu bir ortamda gerçekleşir. Su eksikliğinde kaslar tam verimle çalışmazlar. Uçak yolculuğu ve dağ tırmanışları gibi yüksek rakımlarla çıkıldıkça su kaybı oranı artar. Yolculuklarda vücudun kaybettiği suyu hızla geri kazanması gerekir." ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious