Havalar nasıl olacak?

Havalar nasıl olacak?.24607
  • Giriş : 09.04.2009 / 09:30:00

Meteoroloji'den yapılan 5 günlük haritalı hava tahminleri için tıklayınız...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapılan son değerlendirmelere göre Yurdun doğu kesimlerinin parçalı çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu, Samsun, Ordu ve Siirt ile öğle saatlerinden sonra Göller yöresi, Antalya'nın iç ve batı kesimleri, Muğla'nın iç kesimleri ile Denizli (Çardak) çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Rize ve Artvin (Hopa) çevreleri ile Trabzon'un doğu kıyılarında (Arsin, Araklı, Sürmene ve Of ilçelerinde) kuvvetli olması bekleniyor.

Hava Sıcaklığı: Güney, iç ve batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak, doğu bölgelerde değişmeyecek.

Rüzgar: Ülke genelinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden sonra Marmara'da kuvvetlice esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

Kuvvetli Yağış Uyarısı: Doğu Karadeniz'de görülecek yağışların Rize ve Artvin (Hopa) çevreleri ile Trabzon'un doğu kıyılarında (Arsin, Araklı, Sürmene ve Of ilçelerinde) kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Sel, Su baskını, Heyelan, Taşkın, Yıldırım düşmesi vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.

Çığ Tehlikesi ve Kar Erimeleri Uyarısı: Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

Marmara: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde güney doğusunda (Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Kocaeli) sis görülecek.

Ege: Az bulutlu ve açık, zamanla Güney ve iç Ege parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Muğla'nın iç kesimleri ile Denizli (Çardak) çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde İç Ege'de hafif sis görülecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla iç ve batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Göller yöresi (Isparta, Burdur) ile Antalya'nın iç ve batı kesimleri (Kemer, Elmalı, Korkuteli, İbradı, Akseki) kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu: Az bulutlu, zamanla güney ve doğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu geçecek.

Batı Karadeniz: Az bulutlu, Sinop çevreleri parçalı ve çok bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde Bolu ve Düzce çevrelerinde hafif sis görülecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile Samsun ve Ordu çevreleri yağışlı geçecek. Rize ve Artvin (Hopa) çevreleri ile Trabzon'un doğu kıyılarında (Arsin, Araklı, Sürmene ve Of ilçelerinde) kuvvetli olması beklenen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak ) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde kuzeydoğusu ile Van çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık, kuzeydoğusu parçalı çok bulutlu, Siirt çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*