Havalar sıcak. Bol su için!

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, artan hava sıcaklarının su kaybı yüzünden kan akışında aksaklığa neden olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman doktor Osman Naci Çelik, sıcak havalarda sık sık ılık suyla duş yapılmasının ve bol bol su içilmesinin önemli olduğunu belirtti. Çelik, "Kalbimizin görevi genel hatlarıyla özetlersek vücudumuza kan pompalamak, dokulara oksijen ve besin taşıyarak vücudun işlevlerini sürdürebilmesini sağlamak ve karbondioksit gibi atık ürünleri uzaklaştırmaktır. Ancak bu işlemleri yapabilmesi için kalbe düzenli olarak oksijen ve besin gitmesi gerekiyor. Fakat bugünlerde artan hava sıcaklığına bağlı olarak vücutta sıvı kaybının artması kalbimizin sağlıklı olarak görevini sürdürmesini engelliyor." dedi.

HER ÜÇ ÖLÜMDEN BİRİ KALPTAN KAYNAKLANIYOR

Cihan Haber Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Dr. Çelik, yapılan araştırmalarda tüm dünyada 3 ölümden birinin kalp hastalıklarından kaynaklandığının ortaya çıktığını söyledi. En yaygın kalp hastalıklarının koroner kalp hastalığı yani kalp damarlarında ortaya çıktığını anlatan Çelik, kalbe kan taşıyan damarların birinde daralma olması ve bunun sonucunda kan akışının ciddi ölçüde azalması kalp krizine davetiye çıkardığını vurguladı.

Kalp hastalıklarına herkesin yakalabileceğinin altını çizen Uzman Dr. Osman Naci Çelik; şunları söyledi: "Çünkü sigara, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, stres, yüksek kolesterol düzeyleri, fazla kilolar, şeker hastalığı, yaş, cinsiyet ve genetik faktörler, kalp hastalığına yakalanma riskini arttırıyor. Yani sahip olduğunuz risk faktörleri arttıkça, kalp hastalığına yakalanma riski de yükselmiş oluyor. Bu yüzden risk faktörlerini mümkün olduğunca düşürmek gerekiyor. Sıcaklarla kalp krizi arasında ciddi bir bağlantı var. Yazın sıcaklardan dolayı yaşanan ani sıvı kaybının tansiyonu olumsuz etkilediğini ve aniden düşen tansiyon sonucu kanın kalbe yeterince bombalanamadığını ve bunun ani kalp krizine sebep olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sıcak havalarda kalbi rahatlatmak için bol bol sıvı alımı gerekiyor. Her kalp sıkışmasının kalp krizi anlamına gelmeyeceğini unutmamalıyız. Basit bir mide üşütmesi de kalbe baskı yapar ve kalp sıkışmasına neden olur. Ya da terleme ve üşütme gibi nedenlerden kaslar kasılarak kalp ağrısına sebep olabilir. Kalp krizi solda ve sırtta uyuşma ve kalpte güçlü bir şekilde sıkışma ve kişiyi soğuk soğut terleterek gelir."

GÜNEŞ YANIKLARINDA YOĞURT KULLANMAYIN

Sıcak havalarda kapalı ve havasız yerlerde uzun süre kalınmaması uyarısında bulunan Çelik, kanser hastaları ve kemoterapi görenler ile değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

Başhekim Osman Naci Çelik sıcak yaz günleri için şu tavsiyelerde bulundu; "Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalı. Sık sık ılık suyla duş yapılmalı. Açık renkli bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneşkremi sürülmeli. Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalı. Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılması ve bir hekime başvurulmasını tavsiye ediyoruz. Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak suretiyle serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan hastalar hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Bol su için, sebze ve meyve tüketin. Kızartmalardan uzak durun. Et tercihlerinizi de ızgara veya fırında pişirme yöntemleriyle az yağlı olarak tercih edin. Beyaz ekmek yerine kepekli tercih edin."

ALKOLDEN UZAK DURUN

Yazın tuz tüketimine de dikkat edilmesini isteyen Çelik, alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmasını gerektiğini vurguladı.

Çelik, rehavet oluşumunu önlemek için tatlı tercihlerini daha çok sütlü ve meyveli tatlılar veya meyveden yana kullanmanın da faydalı olacağını söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious