Havalar soğudu, zatüreye dikkat!

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, soğuk havalarda anne ve babaları özellikle çocuklarda görülebilecek zatürre hastalığına karşı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; Türkiye'de bir yaş altı bebek ölümlerinin büyük bir bölümünün, önlenebilir bir hastalık olan zatürre sonucu gerçekleştiği vurgulanarak; zatürre kaynaklı ölümlerin önemli bir kısmının, erken teşhis, uygun antibiyotiklerle ve zamanında yapılan tedaviyle önlenebildiği bildirildi.

Dünyada her yıl, beş yaşın altında yaklaşık 12 milyon çocuğun zatürre sebebiyle hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada; "Yüksek yaşam standartlarına, etkin antibiyotiklere, gelişmiş yoğun bakım ve destek tedavilerine rağmen, zatürre hastalığının görülme sıklığı ve yol açtığı ölümler bir çok enfeksiyon hastalığının aksine giderek artıyor. Ülkemizde bir yaş altı bebek ölümlerinin büyük bir bölümü, önlenebilir bir hastalık olan 'zatürre' sonucu gerçekleşiyor." denildi.

Açıklamada, bebeklerin zatürreden korunması amacıyla; 'düşük doğum ağırlıklı' olarak doğmalarının önlenmesi, yenidoğan bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması, aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılama programının eksiksiz uygulanması konularında önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekildi.

Grip hastalığının zatürre oluşumuna zemin hazırladığına dikkat çekilen açıklamada; bebek ve çocukların sağlık kuruluşuna götürülmesinde yaşanan gecikmelerin, anne sütünden mahrum olmalarının, sigara içilen bir ortamda bulunmaları ve beslenme bozuklukları ile kötü çevre koşullarının basit enfeksiyonları kolaylıkla zatürreye dönüştürebildiği kaydedildi.

Açıklamada, zatürre hastalığı konusunda ailelere yönelik şu uyarılar yer alıyor:

"-Bebeğiniz veya çocuğunuz öksürüyorsa ve ateşi de varsa, onu bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekiyor.

-Çocuğunuzun burun tıkanıklığı varsa ve bu durum beslenmesini engelliyorsa burnunu temizleyin, ona bol su ve sıvı gıdalar verin.

-Bebeklerinizi ise daha çok emzirin, odasını nemlendirin ve yanında kesinlikle sigara içmeyin. Büyük çocuklarınızı ise bir öğün fazla besleyin.

-Bebeğiniz veya çocuğunuz zor ve hızlı nefes alıyorsa, nefes alırken göğsü çekiliyorsa, ateşi yükseliyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa onu mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürün."

Anne sütünün bebekler için mucizevi bir besin olduğunun vurgulandığı açıklamada; bebeklerin doğar doğmaz emzirmeye başlanması, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesinin, bebekleri sayısız hastalıklardan koruduğu ve anne sütüyle beslenen bebek ve çocuklarda zatürre hastalığının yol açtığı ölümlerin düşük düzeyde gerçekleştiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious