Havalar soğuyor

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Soğuk havalarda solunum yolu hastalıklarına dikkat

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Havaların soğumaya başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu hastalıkları artıyor. Soğuk algınlığından ise en çok okul çağındaki çocuklar etkileniyor.



Okulların açılmasıyla hastalıkların bulaşma riski de artıyor. Tedavi edilmeyen hastalıklar çocuklarda zaman zaman kulak iltihabı ve zatürreye dönüşerek tehlikeli olabiliyor.



Özel Lokman Hekim Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Selim Yalçın, soğuk algınlığı ve gribin benzer belirtiler gösterdiği için karıştırıldığına dikkat çekerken önemli ayrımın ateşte ortaya çıktığını söylüyor. Soğuk algınlığında ateş görülmezken gripte yüksek ateş göze çarpıyor. Bir hafta içinde kendiliğinden geçen soğuk algınlığının ilk ve en önemli belirtisi hapşırmak. Hafif derecede halsizlik ve öksürük de soğuk algınlığının habercisi. Dr. Yalçın, soğuk algınlığı virüslerinin hastaların hapşırması sonucu havaya damlacıklar saçması, tokalaşma ve yakın temas yoluyla insanlara bulaştığına dikkat çekerek hastalığın en çok okul çağındaki çocuklarda görüldüğüne işaret ediyor. Okulların açılmasıyla hastalık yayılacağı için aileler dikkatli olmalı. Çünkü hastalık döneminde vücut direnci düştüğünden orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi komplikasyonlar çıkabiliyor. Dr. Yalçın, soğuk algınlığından korunmak için şu önerilerde bulunuyor: “Hasta bireylerle temastan kaçınılmalı. Kişiler burun temizliğinden sonra sık sık ellerini yıkamalı. Hapşırırken mendille burun ve ağızlar örtülmeli”



Grip yüksek ateşle seyreden bir hastalık. Soğuk algınlığındaki belirtilerin aynıları gripte görülüyor; ancak buna yüksek ateş, kas ağrıları ekleniyor. Bu sebeple öncelikle rahatsızlığın grip mi soğuk algınlığı mı olduğunun teşhisi gerekiyor. Çünkü grip tedavi edilmediği zaman ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar gripte risk gruplarının başında geliyor.



Beslenmeye özen gösterin, bol sıvı alın



Tedavide istirahat çok önemli.



Bol sıvı alınmalı. Ağırlıklı olarak su, meyve suyu ve C vitamini alınmalı.



Beslenmeye dikkat edilmeli. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli.



Ağrı kesiciler, alerjiye karşı madde içeren toz ya da her türlü ilaçlar hastalığı iyileştirmez . Fakat kas ağrısı, baş ağrıları, burun tıkanıklığı gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.



Ateşin 38’e çıkması, öksürüğün 10 günden fazla sürmesi, koyu ve yapışkan balgam gelmesi ve baş ağrılarının şiddetlenmesi gibi şikayetlerin artması sonucunda hemen doktora başvurulmalı.



Kapalı ortamlar nemlendirilmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious