Havalar soğuyunca, balık yemi de bulunamıyor

  • Giriş : 28.01.2006 / 00:00:00

Havalar soğuyunca denizden balık yemi olarak kullanılan mamını bulmada zorlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Balık yemi satıcıları mamını çıkarmak için her gün deniz kenarında balçık bulunan yerleri ağ ile çevriyor. Çevirdikleri ağ içinde biriken mamınları el süzeği ile yakaladıktan sonra canlı canlı satışa sunuyor. Onbeş yıldır geçimini balık yemi (mamın) çıkararak ve çıkardıktan sonra satarak sağladığını bildiren Yaşar Dede (38), kışın 3 kilogram yazın ise 6 kilogram mamın yakaladığını söyledi.
Kış ayında balık yemi bulmada zorlandıklarını ve denizden gece saat 24.00 sıralarına kadar mamın çıkarmak için uğraştıklarını söyleyen Dede, Fethiye'de 15 balık yemi satıcısının bulunduğunu ifade etti. Dede, "Yöremizde balık yemine 'mamın' deniliyor. Her gün deniz kenarında balçık yerlerde çevirdiğimiz ağlarla 3 kilogram mamın yakalıyorum. Yakaladığımız mamınları olta ile balık yakalamak isteyenlere bardağı 1,5 YTL'den satıyoruz. Günlük ortalama 20 YTL kazanıyorum. Yaz ayında ise günlüğüm 45 YTL'yi buluyor. Kış ayında mamın bulmak zor oluyor. Tulumları giyerek gece geç saatlere kadar denizden mamın çıkarmak için uğraşıyoruz." dedi.

Balık yemi 'mamın'ı canlı yakaladıkları için satışa sundukları tezgahta 24 saat süresince ölmediğini bildiren Turgut Karakaya, balık tutucuları mamınları kuyruğundan oltaya takarak balık yakaladığını anlattı. Yaz ayında balık yemi satışının ve yakalanmasının yüzde 100 oranında arttığını dile getiren satıcı Karakaya, hafta sonlarında satışları hafta içinden 3 kat fazla olduğunu aktardı. Denizde oltanın ucunda mamını canlı olarak gören balıkların yemek için oltaya takıldığını ifade eden Karakaya, mamın satışından aylık ortalama eline 600 YTL geçtiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious