Havalimanı uçak mezarlığı!

Havalimanı uçak mezarlığı!.15217
  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Atatürk Havalimanı'nda hacizli ya da uçamayacak duruma gelmesinden dolayı bekletilen uçaklar yüzünden devletin milyonlarca dolar zarar ettiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Havalimanı yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) devlet ve hükümet başkanlarının uçaklarına yer açmak için hacizli ve hurda uçakları apronun en ücra noktası olan Genel Havacılık Terminali'ne park ettirdiği ve bu yüzden de adeta uçak mezarlığına dönen alanda gümrük ve sivil havacılık mevzuatındaki yetersizlik yüzünden özel şirketlere ait uçakların çürümeye terkedildiği öne sürüldü.

Yaklaşık 10 yıldır Atatürk Havalimanı'nı işgal eden uçakların içinde küçük pervaneli uçaklarında olduğu gözlenirken, geçtiğimiz aylarda birkaç uçağın kafe, lokanta ve benzeri amaçlarla kullanılmak üzere kesilerek apron dışına taşınmasına rağmen gerekli izinlerin çıkmaması üzerine tekrar Atatürk Havalimanı'na getirilmişti.

DHMİ'nin sivil havacılık kurallarına göre apronda yer işgal eden uçaklardan belli miktarda para aldığı ancak çeşitli sebeplerden dolayı söz konusu paranın tahsil edilmesinde zorluklar yaşandığı öğrenildi. Yetkililer, uçakların yer işgalinin çözülememesindeki en büyük sıkıntı olarak mevzuatlardaki yetersizliği gösterirken, hurda uçaklar özel uçaklar için kurulan Genel Havacılık Terminali'nin bulunduğu bölgede bekletiliyor.

Öte yandan gövde, kanat ve motorları parçalanmış uçaklar havalimanında ilginç görüntüler oluşturuyor. Uçaklardan birinin lastikleri sökülerek, metal bir platform üzerine oturtulduğu gözlenirken, hurda uçaklar arasında dolaşan köpeklerin, uçakların iniş ve kalkışları sırasında büyük tehlike oluşturduğu ifade edildi.

Apronu işgal eden 20 kadar büyük gövdeli uçak, NATO Zirvesi sırasında da sorun olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious