Havalimanında meçhul İranlı

Havalimanında meçhul İranlı.15860
  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

İstanbul'dan New York'a uçmak isteyen İranlı, Ankara-Washington hattında gergin saatler yaşattı. Polis, pasaporttaki damgadan şüphelenince şaşırtıcı bir bilgiye ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'dan New York'a uçmak isteyen İranlı Manouchehri Mohammedi (39), Ankara ile Washington arasında gergin saatler yaşanmasına neden oldu.
Mohammedi, pasaportundaki damganın şüpheli olabileceği şüphesiyle gözaltına alınınca, Ankara'daki büyükelçilik yerine direkt Washington devreye girdi ve "meçhul İranlı"nın serbest bırakılmasını istedi. Ancak İstanbul Emniyeti serbest bırakmamakta direndi ve Mohammedi savcılığa çıkarıldı.

Kayıt yok

THY'nin New York seferiyle uçmak için 7 Ekim'de Atatürk Havalimanı'na gelen İran uyruklu bir kişi, pasaport kontrol noktasına geldi.

Polis, İran pasaportundaki Türkiye'ye giriş damgasının sahte olabileceğinden kuşkulanınca ayrıntılı inceleme yapıldı. İnceleme sonucu ilginç bir bilgi ortaya çıktı.

Mohammedi'nin pasaportunda, eylülde Türkiye'ye giriş yaptığı damgası bulunmasına rağmen arşiv kayıtlarında herhangi bir bilgi bulunamadı.
Bunun üzerine Mohammedi, "sahte damgalı pasaport kullandığı" gerekçesiyle gözaltına alındı.

Pasaport, inceleme için İstanbul kriminal polis laboratuvarına gönderildi. İfadesi alınan Mohammedi, rejim muhalifi olduğunu ve ülkesinde öğrenci hareketlerine karıştığını söyledi.

ABD Göç ve Gümrük İşlemleri Ofisi adlı kuruluşun organizasyonuyla 1 Ekim'de Irak üzerinden Türkiye'ye giriş yaptığını söyleyen Mohammedi'nin üzerinden organizasyona ait bir belge çıktı. Belgenin Gümrük, Sınır Koruma ve Göç Denetleme Hizmetleri Şirketi'nce 6 Ekim'de verildiği saptandı. ABD vizesi de olmayan Mohammedi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla sorguya alındı.

ABD devrede

Edinilen bilgilere göre, olaydan haberdar olan ABD Dışişleri Bakanlığı, Mohammedi gözaltına alınınca aynı gün devreye girdi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği yerine doğrudan bakanlığın bağlantı kurması, Mohammedi'nin "sır kimliği ve görevi" konusunda soru işaretleri yarattı.
Bu gelişmeler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da iletildi. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne nota veren ABD makamları, Mohammedi'nin savcılığa çıkarılmadan salıverilmesini istedi.

Emniyet'in direnmesi üzerine bu kez Türk Dışişleri Bakanlığı devreye girerek, sorunun İstanbul Valiliği ile İçişleri Bakanlığı tarafından çözülmesini talep etti.

Mohammedi, tatil günü olmasına karşın, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarıldı ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Emniyet'in Yabancılar Şubesi'ndeki misafirhanede bekletilen Mohammedi'nin bu hafta sınır dışı edileceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious