Havalimanı'nda uçak kazası tatbikatı

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Bölgesel Hava Taşımacılığı Projesi çerçevesinde uçak ve yolcu sayısında büyük artışın yaşandığı Adana Şakirpaşa Havalimanı'nda "Kaza-kırım ve ateşli yangın söndürme, ilkyardım ve kurtarma" tatbikatı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Senaryo gereği içinde 126 yolcunun bulunduğu uçağın düştüğünü haber alan DHMİ Başmüdürlüğü itfaye ekipleri, 2.5 dakika içinde olay yerine ulaştı. Öncü itfaiye erleri ilk başta yangın halindeki uçağa müdahale etti. Daha sonra takviye güçler yardıma geldi. Kısa sürede kontrol altına alınan uçak yangını çevresinde polis ise güvenlik çemberi oluşturdu. Bu sırada ambulanslarla gelen sağlık ekipleri, yaralılara ilk müdahaleyi yaptıktan sonra hastaneye taşıdı. Vali Yardımcısı Abdullah Dölek ve diğer ilgililer tarafından izlenen tatbikat başarılı bir şekilde tamamlandı.

Sürekli büyüyen hava taşımacığılı sektöründe işletme güvenliği ve sivil savunma hizmetlerinin önem kazanmasıyla DHMİ Başmüdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü'yle İlk Yardım Kursu düzenledi. Kursta başarılı olan değişik kurumlardaki 104 havalimanı personeline sertifikaları verildi.

Şakirpaşa Havalimanı Başmüdürü Ahmet Bülbül, 2003'te uygulamaya geçen Bölgesel Hava Taşımacılığı Projesi ile hava ulaşımında ciddi bir hareketliliğin yaşandığını söyledi.

24 saat hizmet veren ve uluslararası nitelikteki Adana Havalimanı'nda iç hatlarda yüzde 35'lik, dış hatlarda ise yüzde 22'lik artış meydana geldiğini dile getiren Bülbül, Mersin, Osmaniye, Hatay, İskenderun'a hitab eden bu alanını her geçen gün biraz daha önem kazandığını kaydetti.

Uluslararası Havacılık Kuralları'na göre her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayan Bülbül, yapılan denetlemeler sonucu havalimanının işletme ruhsatı ve sertifikasını aldığını ifade etti.

Havalimanı itfaye teşkilatının 7 adet su köpüklü ve kimyevi araç, 1 adet kurtarma, 1 adet söndürme, 2 ambulansla hizmet verdiğini anlatan Bülbül, uçak kazalarında kısa sürede olay mahaline varmanın önemine dikkat çekti.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Turgut Arpacı, İlk Yardım eğitimlerini yakından takip ettiklerine işaret etti.

Acil durum yönetiminde kurumlararası koordinasyonun ciddiyetine değinen Arpacı, "Adana Havalimanı risk taşıyan bir alan. Bu riski en aza indirmek için 104 personeli en nitelikli şekilde eğittik."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious