Havalimanının, basın mensuplarına gezdirildi

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Atatürk Havalimanı Kargo yangınında yanan bölümler basın mensuplarına gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Güner Sazak'ın izniyle basın mensupları ilk kez yanan alanı görüntüledi. Enkaz alanında Havaş, Sistem Lojistik ve Çelebi'ye ait kargo antrepolarındaki kıymetli eşyaların dışındaki herşeyin yandığı gözlendi.

Enkaz alanında bir açıklama yapan Savcı Sazak, hasar tesbit çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Sazak, 2 tona yakın altın ve 14 milyon dolar civarındaki paranın zarar görmediğini belirterek sadece 400 kilo gümüşün, bulunduğu kasa içinde eridiğini ifade etti.

Atatürk Havalimanı Mülki Amiri M.Vedat Müftüoğlu, havalimanındaki yangının kendileri için pahalı bir tecrübe olduğunu kaydederek, yangını söndürmek için görev yapan herkesin büyük bir organizasyon içinde çalıştığını savundu. Yangını söndürmek için 2 binden fazla kişinin çalıştığını ve 2 yangın söndürme uçağının yanısıra 69 itfaiye aracının görev aldığını hatırlatan Müftüoğlu, yangın esnasında kargo kısmında bulunan 9 adet kargo uçağının bulundukları yerden hemen uzaklaştırılarak yanmaktan kurtarıldığını söyledi.

Jandarma ve Hava Harp Okulu'na ait yangın söndürme uçaklarının da yangına müdahale için hazır bekletildiğini belirten Müftüoğlu, yangın alanında bulunan 2 parça tıbbi nitelikli radyoaktif maddenin radloaktif tehlike oluşturacak konumda olmadığını ve bu maddenin hasar tesbit çalışmasından sonra emniyetli bir şekilde bulunduğu yerden kaldırılacağını sözlerine ekledi.

Yangın alanında yanmış halde bulunan 4 ton civarındaki karides dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious