Havaş personeli 'temiz' çıktı

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Havaş personelinin iş elbiselerinde radyoaktif ize rastlanmadı, kan ve idrar taraması 1 ay içinde sonuçlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'Polonyum-210' adlı radyoaktif maddeye rastlanan iki İngiliz uçağına hizmet veren 36 Havaş personelinin iş elbiselerinde radyoaktif ize rastlanmadığı belirtildi. Havaş çalışanlarından alınan kan ve idrar örneklerine ilişkin analiz sonuçlarının ise bir ay içinde belli olacağı açıklandı.
İngiltere'de eski Rus ajanının zehirlenerek ölmesinin ardından yapılan soruşturmada Türkiye'ye de sefer yapan 2 İngiliz uçağında radyoaktif ize rastlanmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Havaş, Londra-İstanbul arasında 20 sefer yapan British Airways'e ait iki uçağa yer hizmeti veren 36 Havaş personelini radyoaktif testten geçirdi. Küçükçekmece'deki Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'ne gelerek testten geçen 36 Havaş personelinin iş elbiselerinde radyoaktif ize rastlanmadığı belirtildi.

Konuyla iligili Havaş Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, radyoaktif risk taşıyan 36 Havaş personelinin kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirildiği ve ilk bulgularda herhangi bir radyoaktif ize rastlanmadığı ifade edildi. Kan ve idrar analizlerinin sonuçlarının ise ilerleyen tarihlerde uzmanlar tarafından açıklanacağı belirtilen açıklamda, şu görüşlere yer verildi: "Olayın ortaya çıkmasının ardından Havaş İşyeri Hekimliği'nce Küçükçekmece Nükleer Araştırmalar Merkezi nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve bu kapsamda çalışanlarımız olası bir 'Polonyum 210' kirliliğine maruz kalıp kalmadıklarının araştırılması için kapsamlı sağlık kontrolünden geçmişlerdir. Çalışanlarımızın görev esnasında giydikleri giysilerden örnekler alınmış, kan ve idrar tahlilleri ile de çalışanlarımıza kapsamlı sağlık taraması yapılmıştır. İlk bulgular, çalışanlarımızın her hangi bir radyoaktif maddeye maruz kalmadıklarını göstermektedir. Kan ve idrar tahlili sonuçları önümüzdeki günlerde konun uzmanlarınca açıklanacaktır. Elde edilen tüm bilgiler düzenli olarak çalışanlarımız ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. İş yeri hekimliğimizin yaptığı araştırmalar, 'Polonyun 210' maddesinin sadece ağız ve besin yoluyla ve yüksek oranda alındığında vucuda zarar verdiğini ortaya koymuştur. Ancak olası riskler gözönüne alınarak ve basında çıkan haberlerden sonra çalışanlarımızın herhangi bir kaygıya kapılmaması için söz konusu uçaklarda görev alan personelimizin kapsamlı sağlık kontrolünden geçirilmesine karar verdik. "

Söz konusu iki uçağı temizleyen, yükleme ve boşaltılmasın yapan 36 kişinin kan ve idrar analizi sonuçlarının bir ay içerisinde belli olacağı açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious