Havayı kirletenlere online takip

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Kocaeli'de fabrika bacalarından çıkan gazları sürekli kontrol edecek ''On-line Emisyon Takip Sistemi'' ile ''Mobil Hava Kirliliği Kontrol Aracı'', Bakan Pepe'nin katıldığı törenle hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ''Sanayicilerimizle oturduk, iş planını yaptık. Bu plana herkesin uymasını istiyoruz.Şunu çok açıkça söylüyorum, bize verdiği sözü yerine getirmeyen fabrika ya da iş yeri neticesine katlanır'' dedi.

Pepe, Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğünün Kavakçılık Araştırma Enstitüsünde düzenlediği törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çevre konusunda dünyanın gelişmiş ülkeleriyle aynı düzeyde olmadığını, uzun yıllar mevzuat ve uygulama sıkıntıları yaşadığını söyledi.

Geçen yıl çıkartılan Çevre Yasası'nın bir milat kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Pepe, şöyle konuştu:

''Elbette ki tek başına kanun çıkartmak yetmiyor. Bu kanunların uygulanması için hep birlikte gayret göstermemiz gerekir. Bunun için merkezi idarenin, valiliklerin, belediyelerin, sanayicilerin, yani tüm aktörlerin aynı kararlılığı ortaya koyması şart. Aksi halde arzu edilen başarı sağlanamaz.''

Göreve geldiklerinde yalnızca 6 ilde hava izleme ölçüm araçları olduğunu belirten Pepe, 6 ili 36 ile çıkarttıklarını, bu ayın sonundan itibaren de 81 ilde aynı anda ve 15 dakika aralıklarla on-line izleme imkanına sahip olacaklarını bildirdi.

DİLOVASI'NDAKİ ÇALIŞMALAR

Kocaeli'nin Türkiye'nin sanayi yükünü önemli ölçüde bünyesinde barındırdığını belirten Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kurulma aşamasında olan ya da faaliyette 16 Organize Sanayi Bölgesi, 400 birinci sınıf, 7 bin adet ikinci ve üçüncü sınıf gayri sıhhi müessese bulunduğunu kaydetti.

''Kocaeli'nde çevre sorunlarının hangi rengini, hangi türevini ararsanız bulursunuz'' diyen Pepe, şöyle devam etti:

''Bu kentin, bu imajını değiştirmek mecburiyetindeyiz. Bunun gereklerini sanayicilerimiz yapıyor. Bakanlığımız, TÜBİTAK MAM, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Kocaeli Üniversitesince ilimizin en hassas noktası olan Dilovası ile ilgili rapor hazırladık. Rapor doğrultusunda eksikler süratli bir şekilde giderildi, giderilmeye de devam ediliyor. Bu çalışmalar kapsamında, şubat ayında bir on-line ölçüm cihazını Dilovası Belediyesinin yakınına, sanayicilerimizin finansmanıyla alınacak ikinci cihazı da Polisan İlköğretim Okulunun yakınına koyacağız.''

Bakan Pepe, şunları kaydetti:

''Hava kirliliği bakımından bünyesinde 170 fabrika, sanayi tesisi, depo barındıran Dilovası'nda, hangi fabrikanın daha fazla emisyon yaptığı ve bu emisyonların ne tür sıkıntılar meydana getirdiği konusunda bir iş takvimi hazırlamıştık. Yolun sonuna geldik. Şubat ayının başında Dilovası'nda sanayicilerimizle bir toplantı yaparak, işini tamamlamış olan, kendilerine bildirdiğimiz eksikleri gidermemiş olan sanayileri tespit edeceğiz. Sanayicilerimizle oturduk, iş planını yaptık. Bu plana herkesin uymasını istiyoruz. Şunu çok açık söylüyorum, bize verdiği sözü yerine getirmeyen fabrika ya da iş yeri neticesine katlanır.''

ON-LİNE TAKİP SİSTEMİ

Çevre ve Orman Bakanı Pepe, devreye giren On-Line Emisyon Takip Sistemiyle ilgili de şunları söyledi:

''Türkiye'de ilk uygulamayla 12 fabrikada 26 bacayı takip edeceğiz. Artık ekiplerimiz gecenin, günün herhangi bir saatinde araçlarıyla ellerinde ölçüm cihazlarıyla birlikte bir fabrikanın sahasına, yakınına, yanına girmeleri gerekmeyecek. Bu yılın ilk yarısında 22 fabrikada uygulayacağımız sistemi, 2008 yılında 100 fabrikaya çıkartacağız. Kocaeli'de başlattığımız uygulamayla hedefimiz, Türkiye'nin havasını, dünyanın gelişmiş ülkelerinin hava kalitesi düzeyine eriştirmektir.''

Bazı yerdeki hava kalitesinin yalnızca sanayiciden kaynaklanmadığını, bazı belediyelerin kötü ve kaçak kömürleri kontrol etmediği, kalitesiz kömürlerin yakılmasına izin verdiği için de hava kalitesinin düştüğünü söyleyen Pepe, bu konuda Valiliklerin, Çevre ve Orman İl Müdürlükleri aracılığıyla yanlış yapan belediyeler de olsa gereğini yapacağını kaydetti.

Pepe, ''Belediyenin partisi bizi ilgilendirmez, iktidarda da olabilir, muhalefette de. Biz yanlış yapanın kartvizitine bakmayız. Çünkü Türkiye'nin geleceğini ancak bu kararlılığı ortaya koyabilirsek tekrar verebiliriz'' diye konuştu.

Bakan Pepe, toplantıya katılan sanayicilerle birlikte açılışını yaptığı on-line Emisyon Takip Sistemi ile bazı fabrikaların emisyon ölçümlerini kontrol etti, daha sonra Mobil Hava Kirliliği Kontrol Aracı'nı hizmete sundu.

Bu arada, salondan çıkan Pepe, koridorda sigara içildiğini fark ederek, Kocaeli Çevre ve Orman Müdürü Necati Farsak'a, ''Burada sigara içilmesin, içecek olan dışarıya çıksın. Bizim kapalı alanlarımızın hiçbirisinde sigara içilmeyecek'' dedi.

KURAKLIK SÖYLENTİLERİ

Bakan Pepe, bir gazetecinin kuraklık olduğunu, bazı şehirlerde su sıkıntısı baş gösterdiğini söylemesi üzerine, ''Meteoroloji Genel Müdürlüğünden aldığımız bilgilere göre yalnızca Doğu Akdeniz Bölgesi'nde mevsim normallerinin dışında yağış azlığı söz konusu. Diğer bölgelerde herhangi bir sıkıntı yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious