Havayollarında seçim yoğunluğu

Havayollarında seçim yoğunluğu .8358
  • Giriş : 20.07.2007 / 15:22:00

Pazar günü yapılacak seçim nedeniyle havayolları tam kapasiteye ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Özel Sektör Havacılık işletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, “Seçim nedeniyle 19-23 Temmuz döneminde Onur, Atlas, Pegasus ve Sun havayolları ile toplam 200 binin üzerinde yolcu hareketliliği yaşanacak” dedi. seçim öncesi ve sonrasını kapsayan 5 günde THY’nin iç hatlarda uçuracağı yolcu sayısının da 200 bine ulaşacağı, böylece söz konusu günlerde havayolunu tercih eden yolcu sayısının 400 bini bulacağı belirtiliyor.

1.5 saat için geliyorlar

Bolukçu, büyük kentlere oy kullanmak için sabah gelip akşam dönen çok sayıda vatandaşın rezervasyon yaptırdığına dikkat çekerek, “Seçimden dolayı oyunu kullanıp 1.5 saat sonra gidenler bile var. İnsanlar oyuna sahip çıkıyor” diye konuştu.

Oy vermek isteyenler, havayoluyla tatil yörelerinden büyük şehirlere gidişte çok ciddi bir yoğunluk yarattı. Bolukçu, biletler tükendiği için birçok hatta ek sefer konulduğunu açıkladı. Aynı yoğunluğun seçim sonrasında tatil yörelerine dönüş için de yaşanması bekleniyor.

Karadeniz’den talep yoğun

Bolukçu, tatil yörelerinin yanı sıra özellikle Karadeniz’e gidenlerin de oy kullanmak için tatillerini yarıda bırakıp İstanbul’a geri geldiklerini söyledi. 19, 20 ve 21 Temmuz’da Antalya, Bodrum, Dalaman ile İzmir’den İstanbul’a büyük bir talep olduğuna işaret eden Bolukçu, “Birçok hatta doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı. Biz normalde TÖSHİD olarak günlük 30-35 bin civarında yolcu taşırız. Seçimden dolayı THY hariç ilave seferlerle günlük 40-45 bin arasında yolcu taşıyacağız” diye konuştu.

Antalya-İstanbul seferlerini büyük dış hat uçakları yapacak

Pegasus da seçim günü ve sonrası için özellikle Bodrum ve Antalya’ya ek sefer koydu. Ancak bu ek seferlerin de önemli bir bölümü dolmuş durumda.

Artan talebi karşılamak için 19-23 Temmuz tarihlerine ek sefer koydu. Onur Air uçak tiplerini büyüttü ve iç hatlardaki bazı uçuşları kullandıkları 165 kişilik uçakların yerine 315 kişilik uçaklarla yapma kararı aldı.

Yazlıkların çok olduğu yerlere özellikle de Bodrum-İstanbul’a ek sefer koydu. 22 Temmuz günü sabah gelip akşam dönenlerin oldukça fazla olacağını öngören Atlas, bugün için yoğunluğun daha da artmasını bekliyor.

THY ek sefer koymaya henüz ihtiyaç duymadı. Ancak önceki hafta tatil yörelerinden yüzde 70 dolulukla uçan uçaklar 19-22 Temmuz günlerinde bu noktalara yüzde 100 dolulukla uçacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious