Havlayan köpeğe asker kurşunu

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Kültürpark’ta başkomiser babası Şinasi Ö. ile yürüyüşe çıkan Astsubay Şeref Ö., kendisine havladığı iddiasıyla 2 yaşındaki ‘Simba’ adlı boxer cinsi köpeği önceki gece 23.00 sıralarında vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nişanlısı Aslı Kaçar’a (27) ait köpeğin öldürülmesine şahit olan Mehmet Ertuğrul (28), “Simba’yı her akşam gezmesi için dışarı çıkarırım. Yine dolaşırken tuvalet ihtiyacını gidermesini istedim. Ağaçların altında ihtiyacını gideriyordu. Sonra iki kişi kendilerine havladı diye çekip vurdu. Oysa, boynunda tasması vardı. Şimdiye kadar da kimseye zarar vermemişti” diyerek şikayetçi oldu.

Köpek saldırı olayı ile ilgili hukukçu görüşü belirten Avukat Yusuf Akın, “Eğer astsubay, öldürdüğü köpeğin kendisine saldırdığını ispat ederse, hakkında yapılan suç duyurusu dilekçesi takipsizlikle sonuçlanır. Ancak, halkın arasında korku ve panik yaratmak suretiyle köpeği öldürürse 2 ile 4 yıl arasında hapis cezası ve para cezası istemiyle hakkında dava açılır. Eğer kişi köpeği silahla öldürürse ceza yarı oranında artırılır. Yani bu durumda astsubay, 3 ile 6 yıl arasında hapis istemi ve para cezası ile yargılanabilir. Ancak, hayvan sahipleri de hapis cezası ile karşı karşıya. Çünkü, yeni ceza kanununa göre hayvan sahipleri hayvanlarının tehlike yaratabilecek şekilde serbest bıraktıkları takdirde 3 ile 6 ay arasında hapis istemiyle dava açılabilir. Hayvan öldüren kişi hapis veya para cezası aldığı takdirde, hayvan sahibi tarafından hakkında tazminat davası da açılabilir” dedi. Genç çift ise Simba’yı Didim’deki yazlıklarının bahçesine gömdü.

SAATLERCE SİMBA’NIN BAŞINDA AĞLADI

Kültürpark’a gelen Aslı Kaçar, köpeğinin kanlar içinde yerde yattığını görünce, düşüp baygınlık geçirdi. Yanındaki akrabaları ile komşuları tarafından güçlükle sakinleştirilen Kaçar, köpeğinin başını ve ayaklarını okşadı. Uzun süre köpeğinin başında ağlayan Kaçar’ı polisler güçlükle uzaklaştırdı.

Köpekte tasma yoktu

Olaydan sonra Şeref Ö., Merkez Komutanlığa giderken, babası Şinasi Ö., Basmane Karakolu’nda ifade verdi. Şinasi Ö., “Ağaçlık alandan aniden önümüze tasmasız bir köpek çıktı ve havladı. Oğlum da kendimizi korumak için ateş etti” diye konuştu. Olaya tanıklık eden özel güvenlik personeli Fatih Kaya (26), polise verdiği ifadesinde, Simba adlı köpeğin sahibi tarafından boynunda zinciri olmadan gezdirildiğini SÖYLEDİ.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious