Havuz, gözünüzden edebilir

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler havuzlara koşuyor. Ancak temizlik koşullarına dikkat edilmediği takdirde, havuzlar göz sağlığı için tehlike oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Havuzların neden olduğu en önemli tehlikenin gözlerde oluşan enfeksiyonlar olduğuna dikkat çeken yüzme antrenörü Mustafa Duran, yüzmek gibi son derece sağlıklı ve faydalı bir spor ile hastalığın bir arada düşünülmemesi gerektiğini belirterek "Ancak özellikle havuzlardan bakteri kapıp, enfeksiyona yakalananların sayısı küçümsenmeyecek kadar çok. Havuzun klor miktarı çok önemlidir. Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon yaratarak kızarma, yanma gibi belirtilere yol açar." dedi.

Bir havuza temiz diyebilmek için klor kullanmanın yeterli olmadığını unutmamak gerektiğini kaydeden Duran, "Sadece klor kullanarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenlerin başlarını suya sokmamalarını öneriyorum. Havuzlarda yüzenleri bekleyen tehlikelerden biri de bakteriler. Bakteriler gözlerde konjuktivite neden oluyor. Konjuktivit, gözün iltihaplanması anlamına geliyor. Gözlerde kızarma, yanma gibi belirtilere yol açıyor. Bu hastalığın tedavisi zor değil. Kısa süreli damla kullanımı ile tedavi ediliyor. Ancak havuzdaki asıl tehlike sadece havuzlarda var olan özel bir bakteri türü. Lens kullanan kişiler havuza ya da denize lensleriyle girmeyi tercih ediyorlar. Oysa lensle havuza girmek iki açıdan risk taşıyor. Birincisi havuz suyu gözden lensi çekip alabiliyor. İkincisi ise göz bir bakteri kaparsa lenslerde bu bakteri daha kolayca üreyebiliyor" diye konuştu.

Temizlik kurallarına uymayan havuzların, kirli olarak adlandırılan denizlerden daha tehlikeli olduğunu vurgulayan Duran, alınacak tedbirleri şöyle sıralıyor; "Temiz olduğundan emin olduğunuz havuzları tercih ediniz. Enfeksiyonlara yakalanmamak için yüzme sırasında deniz gözlüğü kullanınız. Kontakt lens kullanıyorsanız yüzme sırasında kesinlikle lenslerinizi çıkarınız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious