'Havuz ve deniz keyfiniz kabusa dönüşmesin'

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Serinlemek isterken havuz veya deniz suyunun kulağa kaçmasıyla dış ve orta kulakta iltihaplanma meydana gelebildiğini belirten uzmanlar, bu konuda tatilcileri uyarıyor; " Tatil'de, havuz ve deniz keyfiniz kabusa dönüşmesin."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Sağlık İl Müdürü Dr. Serhat Yamalı, yüzme sırasında meydana gelen bu iltihaplanmaların, çocuk ve kulak zarı delik olan kişilerde işitme kaybına yol açabildiğini söyledi.

Deniz ve havuz suyunun kulakta iltihaplanmaya yol açabildiğini anlattan Dr. Yamalı, bu süreci şöyle anlattı: "Kulağa suyun kaçmasıyla kulakta nasıl bulunan kirler şişer, bu da dış kulakta ıslaklık ve doluluk hissi gibi rahatsızlıklar oluşturur. Bu durumun sık sık tekrarlaması veya uzun süre devam etmesi halinde, kirler bulundukları bölgeyi tahriş etmekte ve iltihaplanmalara neden olur. Bu rahatsızlıklar özellikle çocukları daha fazla etkiler. Bu tür rahatsızlıklarla karşılaşılmaması ve tatilin zehir olmaması için önlem amacıyla özellikle çocuklar deniz ve havuz mevsiminden önce mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına götürülmelidir."

Özellikle havuz sularında bulunan bakteri ve mantarların da çeşitli kulak enfeksiyonlarına yol açtığını işaret eden Dr. Yamalı, "Temiz olmayan havuzlara ve denize girilmesi kulakta pek çok soruna yol açtığı gibi, havuzları temizlemek için kullanılan antiseptik maddeler de büyük sorun oluşturur.

Kişinin, temizlikte kullanılan klor benzeri antiseptik maddelere alerjisinin olması durumunda östaki borusunda ödem oluşabilir. Bu ödem ise ciddi orta kulak iltihaplarına yol açar. Bu nedenle özellikle kulak zarı delik olanlar önlem almadan suya girmemelidir." tavsiyesinde bulundu.

Güneş altında uzun süre kalarak havuza girip çıkmanın da zararlı olduğuna dikkat çeken Dr. Yamalı, şöyle devam etti: " Güneş altında uzun süre kalan kişinin havuza ya da denize girmesi vücut direncini azaltır. Bu dirençsizlik ise hastalıklara davetiye çıkarabilir. Ayrıca, soğuk algınlığı, nezle ve sinüziti olup da havuza veya denize girenlerde ise akut orta kulak iltihabına sıkça rastlanır. İyi tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonları, insan vücudunda büyük olumsuzluklara yol açabilir. Orta kulak enfeksiyonlarının iç kulağa ve beyne doğru ilerlemesi durumunda menenjit ve kafa içi komplikasyonlar (beyin apsesi) meydana gelebilir."

Deniz ve havuzlarda kulak yoluna koruyucu olarak takılan tıkaçların ise kulağı korumak yerine aksine daha da zarar verdiğini ifade eden Dr. Yamalı, tıkaçların sadece kulak zarı delik olan kişilerin kullanabileceğini vurguladı.

Yamalı, " Tıkaçlar kulaktaki hava sirkülasyonunu engellediği için, kulağa gelebilecek ani bir darbeyle kulak zarının patlamasına da neden olabilir. Bu nedenle kulak tıkacı zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır" diye konuştu.

" TATİL'DE, HAVUZ VE DENİZ KEYFİNİN KABUSA DÖNÜŞMEMESİ İÇİN NASIL ÖNLEM ALMALI?

- Tatile gitmeden önce kulak zarınızın delik olup olmadığını kontrol ettirin

- Sık sık kulak burun boğaz problemleri yaşıyorsanız yaz başında burun ve sinüs enfeksiyonlarını tedavi ettirin,

- Tatil öncesinde mutlaka kulak kiri (buşon) temizliği yaptırın,

- Denize veya havuza gireceğiniz yerde suyun temizliğinden mutlaka emin olun.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious